Odkryto cmentarzysko komet, z którego raz po raz mogą zmartwychwstawać komety, które nie wykazywały żadnej aktywności przez miliony lat.

Naukowcy z kolumbijskiego Uniwesytetu Anitoquia w Medellin odkryli cmentarzysko komet. W wydawanym przez Uniwersytet Oksfordzki piśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” napisali, że te pogrzebane żywcem na miliony lat komety powrócą do życia. 

Wskrzesi je Słońce

W ciągu ostatniej dekady w głównym pasie planetoid, który przebiega pomiędzy Marsem a Jowiszem, natknięto się na 12 aktywnych komet. Kolumbijczycy postanowili im się przyjrzeć, chcąc dowiedzieć się, skąd pochodzą. Wydaje im się, że znaleźli wytłumaczenie.

– Znaleźliśmy cmentarzysko komet – mówi Ignacio Ferrin, stojący na czele naukowców. – Wyobraźcie sobie te wszystkie asteroidy krążące wokół Słońca przez eony (jednostka czasu obejmująca co najmniej 500 mln lat – przyp. red.), nie wykązujące przy tym jednocześnie żadnej innej aktywności. Okazało się, że część z nich to nie są martwe skały, ale uśpione komety, które pewnego dnia mogą powrócić do życia, jeśli tylko otrzymają od Słońca więcej energii – dodaje.

Jak tłumaczy Ferrin, stanie się to, kiedy wędrując po swej nie idealnie okrągłej, ale mocno eliptycznej orbicie, komety zbliżą się do Słońca.

Źródło: science daily, tm, latimes.com
0 0 votes
Article Rating