Politechnika Łódzka pochwaliła się sukcesem swojego wychowanka, który brał udział w badaniach zakończonych odkryciem nowego obszaru mózgu.

Jan Kurzawski, absolwent Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej (z ang. skrót IFE) brał udział w badaniach laboratorium Uniwersytetu w Pizie, które doprowadziły do odkrycia nowego obszaru wzrokowego w mózgu. Jak informuje Politechnika Łódzka, odkryty obszar, tzw. prostriata, jest odpowiedzialna za widzenie peryferyjne. Ten obszar mózgu ostrzega przed szybko poruszającymi się obiektami, które zauważamy kątem oka. Odkrycie może pomóc w medycynie, ponieważ prostriata to jeden z pierwszych obszarów mózgu, które mogą ulegać uszkodzeniom podczas choroby Alzheimera.

 

Jan Kurzawski rozpoczął na IFE PŁ studia z inżynierii biomedycznej w 2011 r. Podczas programu Erasmus w Bergen wraz z dr. Markiem Kocińskim z Instytutu Elektroniki PŁ rozpoczął pracę z rezonansem magnetycznym. Aktualnie jest członkiem grupy badawczej w Pizie, która zajmuje się korą wzrokową mózgu. Stypendium doktoranckie Marie-Curie, które sponsoruje jego pracę jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Europie.

Podczas badań w Pizie partnerami Kurzawskiego był dr Kyriaki Mikellidou, a nadzorowała je prof. Maria Concetta Morrone.

 

Źródło: dzienniklodzki.pl
0 0 votes
Article Rating