Amerykańscy badacze zaleźli nowy sposób na walkę z otyłością oraz chorobami z niej wynikającymi. Opracowali oni preparat, który oferuje podobne korzyści, co operacja zmniejszenia żołądka. Środek pokrywa jelito warstwą zmniejszającą zdolność do wchłaniania cukrów i innych składników odżywczych.

W artykule opublikowanym w tym tygodniu na łamach „ Nature Materials” zespół naukowców z Brigham and Women’s Hospital przy Harvard Medical School poinformował o wynikach przedklinicznych badań doustnego środka, który pokrywa jelito cienkie tymczasową warstwą zmniejszającą zdolność do wchłaniania cukrów i innych składników odżywczych. Środek ten mógłby pomóc w opanowaniu epidemii otyłości i cukrzycy typu 2.

– Wyobrażamy sobie tabletkę przyjmowaną przez pacjenta przed posiłkiem, która ma podobne skutki, jak operacja pomostowania żołądka. Przez ostatnie kilka lat współpracowaliśmy z chirurgami nad tym pomysłem i opracowaliśmy materiał, który spełnia ważną kliniczną potrzebę – powiedział Jeff Karp, bioinżynier i współautor publikacji.

Naukowcy poszukiwali materiału wyjściowego, który miałby odpowiednie właściwości, aby przylgnąć do jelita cienkiego, a następnie rozpuścić w ciągu kilku godzin. Wybrali substancję znaną jako sukralfat, lek zatwierdzony przez FDA, który jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądkowo-jelitowych. Badacze dostosowali sukralfat do swoich potrzeb. W ten sposób powstał środek, który może pokrywać podszewkę jelita bez konieczności aktywacji kwasem żołądkowym. Zmodyfikowany związek, określany jako LuCl (Luminal Coating of the Intestine), można przekształcić w suchą sproszkowaną postać, a z niej wykonać pigułki.

– To, co opracowaliśmy, to „chirurgia w pigułce”. Zastosowaliśmy bioinżynieryjne podejście do stworzenia pigułki, która ma dobre właściwości adhezyjne i ładnie przylega do jelit, przynajmniej w modelu przedklinicznym. Po kilku godzinach jej efekty się rozpraszają – wyjaśnił Yuhan Lee, współautor badań i publikacji.

– Zmniejszanie żołądka jest jedną z najlepiej zbadanych operacji na świecie i wiemy, że może ona przynieść wiele korzyści. Z wielu pozytywnych skutków można wymienić korzystny wpływ na ciśnienie krwi, bezdech senny czy niektóre formy raka. Przynosi też szybką poprawę u cukrzyków. Taka przejściowa powłoka w postaci LuCi mogłaby naśladować efekty operacji i byłaby ogromnym atutem dla pacjentów i ich opiekunów – podkreślił Ali Tavakkoli, dyrektor Center for Weight Management and Metabolic Burgery w Brigham and Women’s Hospital.

Preparat LuCi był dotychczas testowany na szczurach. Naukowcy sprawdzali jego wpływ krótko- i długotrwałego stosowania na cukrzycę i otyłość i badania dały bardzo dobre efekty. Leczenie zmieniało przyjmowanie składników odżywczych z pożywienia. Poziom cukrów u gryzoni, którym podawano środek, był o 47 proc. niższy niż u szczurów, które nie otrzymywały preparatu. Wskazuje to, że środek ten zmniejszył pozyskiwanie kalorii.

Dzięki pigułce z LuCi korzyści wynikające z operacji bariatrycznych mogą zostać osiągnięte przy niższym ryzyku i niższych kosztach. Preparat jest bardzo skuteczny w zmniejszaniu masy ciała. Naukowcy wskazują także, że mógłby pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2. Główna przyczyną tej choroby jest otyłość.

Konieczne są dalsze badania, aby wykazać, że środek jest bezpieczny i skuteczny także u ludzi. Jednak głównym składnikiem jest substancja już zatwierdzona do stosowania u ludzi, co daje nadzieję, że testy kliniczne potrwają krócej niż zazwyczaj.

 

 

 

 

 

Źródło: Science DailyThe Independent, DziennikNaukowy, https://www.zmescience.com/medicine/surgery-pill-treatment-43243/

 

0 0 votes
Article Rating