To pierwsze tego rodzaju odkrycie na świecie, dające szansę na zbadanie tajemnic gatunku żyjącego w głębinach oceanów. Naukowcy dotarli do „przedszkola” dla młodych mant, potocznie zwanych diabłami morskimi.

Płaszczka

Położony w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Teksasu Narodowy Rezerwat Morski Flower Garden Banks jest miejscem, w którym po raz pierwszy zaobserwowano i naukowo opisano siedlisko młodocianych mant. Dzieci tego gatunku płaszczki właściwie nie były do tej pory obserwowane w populacjach. Okres od narodzin do osiągnięcia dojrzałości płciowej jest więc bardzo mało zbadany. Na tym polega znaczenie tego odkrycia dla poszerzenia wiedzy o tych „łagodnych morskich olbrzymach”, jak manty bywają nazywane.

 

Doktorant odkrył „przedszkole dla mant”

– Życie młodocianych mant było dla nas do tej pory poniekąd tajemnicą. Bardzo rzadko można je zaobserwować – powiedział szef badań, biolog Joshua Stewart, doktorant w Instytucie Oceanografii Scrippsa na Uniwersytecie Kalifornijskim. Zaobserwował on młode płaszczki podczas badań nad strukturą populacji tego gatunku w rezerwacie Flower Garden Banks

To Stewart nazwał swoje odkrycie „przedszkolem dla mant”. Podkreślił, że naukowcy uzyskali teraz możliwość obserwowania i poznania życia młodych osobników. – To milowy krok ku temu, żeby je  zrozumieć – zaznaczył biolog, który jest przedstawicielem Manta Trust, globalnego programu ochrony tych zwierząt.

Flower Garden Banks to jeden z 15 podwodnych obszarów chronionych, wyznaczonych przez amerykańskie Narodowe Biuro Rezerwatów Morskich. Działa ono w ramach NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej). Eksperci z NOAA także uczestniczyli w badaniach.

„Tyle jeszcze nie wiemy o mantach”

Joshua Stewart bada manty od siedmiu lat. Obserwował już setki osobników żyjących na wolności, ale wyłącznie dorosłe. Przełomem w jego pracach było natknięcie się w 2016 roku we Flower Garden Banks na przedstawiciela „młodzieży”. To był pierwszy krok ku odkryciu całego siedliska.

– Tylu jeszcze rzeczy nie wiemy o mantach. To ekscytujące dla naukowca. Wciąż jest tyle pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź – mówi Stewart. Dodaje, że większa wiedza o tym gatunku to większe możliwości jego ochrony.

 

Skryte życie mant w otwartych wodach

Gigantyczne płaszczki Mobula birostris to ryby chrzęstnoszkieletowe z rodziny mantowatych. Ich podstawowym pokarmem jest plankton. Rozpiętość „skrzydeł” dorosłych osobników może sięgać siedmiu metrów. Żyją w otwartych wodach oceanów, głównie w rejonach podzwrotnikowych i tropikalnych. Stronią od wybrzeży, dlatego wciąż tak mało o nich wiadomo.

Płaszczki są gatunkiem zagrożonym, wiele z nich ginie podczas połowów innych ryb.


 

 

Źródło: EurekAlert!, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating