Naukowcy odkryli szkielet należący do przodka tyranozaura. Wiek kości ogromnego gada naukowcy datują na 80 milionów lat. Był on odrobinę mniejszy od legendarnego T-Rexa i żył o 10 milionów lat wcześniej. Gada nazwano Lythronax argestes i po raz pierwszy zaprezentowano w Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w amerykańskim stanie Utah.

Szkielet odnaleziono w listopadzie w 2009 roku na południu stanu Utah w środkowej Ameryce w Grand Staircase- Escalante National Monument (to obszar chroniony, przypominający park narodowy). Przez cztery lata paleontolodzy rekonstruowali szkielet gada i badali go. 


Pierwszy predator

W środę został udostępniony wszystkim zwiedzającym Muzeum Historii Naturalnej w Salt Lake City w Utah.

– To przykład pierwszego doskonałego predatora (drapieżnika – przyp. red.), który w swoich czasach rządził na Ziemi – podkreśla Holtz.

Paleontolog z Uniwersytetu w Maryland podkreślają, że to niezwykle cenne znalezisko dla nauki. Dzięki niemu naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o ewolucji tyranozaura – gada rozsławionego w filmach jako największy drapieżnik wszech czasów.

Urodzony morderca

Lythronax argestes miał wysokość około 2,5 m, a wraz z ogonem osiągał długość ponad 7 metrów. Jego oczy, tak jak u T-Rexa, były skierowane do przodu, co jest charakterystyczne dla drapieżników.

– Jego czaszka była zaprojektowana do chwytania, potrząsania ofiarą i gruchotania jej kości, zaś zęby służyły rozszarpywaniu na części – podkreśla Mark Loewen, paleontolog współpracujący przy szkielecie. – Miał wielkie, ostre zęby w kształcie bananów i silne szczęki – podkreśla Thomas Holtz Jr., paleontolog z Uniwersytetu w Maryland, również prowadzący badania nad osobnikiem.

Według nich, Lythronax zamieszkiwał Amerykę Północną w okresie później kredy, około 80 milionów lat temu i był przodkiem T-Rexa.

Źródło: abc News, Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating