Naukowcy odkryli wczesne sygnały ostrzegania przed gwałtowną zmianą cyrkulacji wód Atlantyku, co z kolei może mieć ogromny wpływ na klimat naszej planety. Istnieją więc szanse, że dzięki pracy badaczy będzie można ograniczyć negatywne konsekwencje zmian klimatu.

Cyrkulacja termohalinowa

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) postanowili bliżej przyjrzeć się Atlantyckiej Cyrkulacji Termohialinowej (AMOC), ważnemu składnikowi ziemskiego systemu klimatycznego. W tym celu wykorzystali bardzo dokładny model matematyczny. I właśnie za jego pomocą badaczom udało się odkryć tzw. sygnały wczesnego ostrzegania przed nadejściem gwałtownej zmiany klimatu. Co więcej – specjaliści zauważyli, że sygnały te pojawiają się nawet 250 lat przed wspomnianym wydarzeniem.

 

Burze geomagnetyczne
Nieuwzględniany czynnik klimatyczny,
parowanie, deszcze i powodzie

 

Taśmociągiem do Północnego Atlantyku

AMOC można porównać do taśmociągu, który przez to, że znajduje się w oceanie, zależy przede wszystkim od zasolenia i temperatury wody. Cały ten system transportuje energię z obszarów położonych w tropikach aż do północnej części Atlantyku, gdzie z kolei energia ta przedostaje się do atmosfery.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter wynika, że AMOC słabnie w momencie, gdy do Północnego Atlantyku dostają się słodkie wody. Wówczas temperatura powierzchni w tym regionie spada o około 1-3 st. C, a miejscami nawet o 8 st. C.

 

Zmiany poziomu wody o 80 cm

A jakie są tego konsekwencje? Eksperci precyzują, że osłabienie AMOC będzie miało katastrofalne skutki przede wszystkim szukać w rejonie Sahelu (region geograficzny w Afryce, który obejmuje południowe obrzeża Sahary) i wzdłuż wybrzeży Europy i Ameryki Północnej. Sahel będzie skazany na jeszcze bardziej uciążliwe susze, a przy wybrzeżach obu kontynentów dojdzie do zmian poziomu wody o nawet 80 cm.

– Nie wiemy, ile czasu dzieli nas od zahamowania tej cyrkulacji, ale wczesne ostrzeżenia mogą pomóc nam temu zapobiec, albo chociaż przygotować się na wynikające konsekwencje – wyjaśnił Tim Lenton, jeden z naukowców, którzy brali udział w badaniu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature Communications”.

 

 

Źródło: phys.org, tvnmeteo
Cyrkulacja wód, Atlantyk, zmiany, zmiana klimatu, Atlantyckia Cyrkulacja Termohialinowa, Water circulation, the Atlantic, change, climate change, Thermohaline circulation.
0 0 votes
Article Rating