Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.

„Warstwa Duy” znajduje się w tylnej części rogówki

Nowa część ciała człowieka, choć ma grubość zaledwie 15 mikronów (jeden mikron to jedna tysięczna milimetra), to ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia – sprawi, że operacje, jakie przeprowadza się na oczach będą i bardziej bezpieczne, i prostsze. 

To szósta warstwa rogówki

Odkrywcą nowej części ciała jest Harminder Dua, naukowiec z Uniwersytetu w Nottingham w środkowej Anglii. Tak zwana „warstwa Duy” (ang. Dua’s layer) znajduje się w tyle rogówki. Dotąd myślano, że rogówka ma pięć warstw, nową, szóstą, odkryto dzięki temu, że zaaplikowano powietrze w rogówki gałek ocznych. Następnie użyto mikroskopu elektronowego, by zeskanować każdą pojedynczą warstwę.

Nowe podręczniki do okulistyki

Naukowcy wierzą, że rozdarcie „warstwy Duy” jest przyczyną obrzęku rogówki – zaburzenia, które prowadzi do gromadzenia się płynu w w tej części oka. Zdaniem Duy, wiedza na temat nowej części ciała może poprawić leczenie pacjentów, którym trzeba było przeszczepić rogówkę.

– To wielkie odkrycie, które oznacza, że trzeba będzie na nowo napisać podręczniki do okulistyki – mówi Dua. – Z perspektywy klinicznej, jest wiele chorób, które wpływają na tylną część rogówki i które lekarze z całego świata zaczynaja łączyć z rozdarciami występującymi w tej warstwie – dodał odkrywca.

Źródło: popsci.com, tm
0 0 votes
Article Rating