Odkryta niemalże 4 lata temu gwiazda zaskoczyła astronomów na całym świecie – okazało się, że podejrzewana o niezwykle małe pole magnetyczne gwiazda ma… jedno z najsilniejszych, jakie naukowcy odnotowali. Naukowcy określają ją jako „anomalię wśród anomalii”.

Gwiazda neutronowa SGR 0418+5729 to magnetar odkryty 5 czerwca 2009 przez detektor Gamma-ray Burst Monitor (GMB) na pokładzie teleskopu kosmicznego Fermi Gamma-ray Space Telescope.

Magnetar jest położony w gwiazdozbiorze Żyrafy i odległy o około 6500 lat świetlnych od Ziemi. Należy do grupy tzw. gwiazd neutronowych, które mają ogromną grawitację.

Początkowo po jego odkryciu uważano, że SGR 0418 miał najsłabsze pole magnetyczne ze wszystkich znanych magnetarów i stanowił anomalię w znanej populacji tego typu obiektów.

Intelektualne wyzwanie

– Zrozumienie tych danych było prawdziwym wyzwaniem – przyznał Andrea Tiengo, astronom z University Institute of Advanced Studies w Włochy (Istituto Universitario di Studi Superiori)

– Potężny rozbłysk Sugeruje, że ​​SGR 0418 dysponuje w rzeczywistości bardzo potężnym polem magnetycznym, niemożliwym do zmierzenia na chwilę obecną za pomocą zwykłych, znanych technik analitycznych – zaznaczył naukowiec.

Silny słaby obiekt

Uważna obserwacja pozwoliła na wykazanie dalszych odstępstw od normy. Teorie naukowe zakładały, że z czasem tego typu obiekty coraz wolniej się obracają, czego nie zanotowano w przypadku SGR 0418.

Naukowcy określili go jako „anomalię wśród anomalii, magnetar różniący się od typowych gwiazd neutronowych, w dodatku inny niż pozostałe magnetary”, zaś jej słabe pole magnetyczne przypisywano znacznemu wiekowi obiektu, szacowanym na 550 tys. a milionem lat.

– Tradycyjne metody analityczne na nic się nie zdadzą – przyznaje Tiengo. Wraz z zespołem musi opracować zupełnie nowe „podejście do problemu”, począwszy od analizy danych, metody obliczeń i zmienić swoje spojrzenie na tą dokładnie rodzinę gwiazd.

Źródło: space.com, tm