– Nie jedzcie nietoperzy i małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt – apelują Lekarze bez Granic (MSF) do mieszkańców Gwinei, gdzie rozprzestrzenia się wirus Ebola. Z lokalnych doniesień płyną informacje do zwiększającej się liczbie ofiar tej zabójczej choroby. Dotychczas zmarło już 78 osób, a wirus zaczyna zabijać w sąsiednich krajach. Pierwsze przypadki odnotowano w Sierra Leone i w Liberii.

 Wirus Ebola

Lekarze bez Granic epidemię wirusa Ebola określili jako „niespotykaną”. Mówiąc to nie odnosili się do liczby ofiar (choć ta cały czas wzrasta), a do tego, w jaki sposób choroba rozprzestrzenia się w różnych częściach kraju i poza jego granicami.

– Stajemy naprzeciwko epidemii o skali do tej pory niespotykanej w rozumieniu tempa jej rozprzestrzeniania. (…) Geograficzne rozprzestrzenianie się (choroby) jest bardzo niepokojące, ponieważ utrudnia nam to kontrolę epidemii – powiedział w poniedziałek Mariano Lugliw, koordynator działań MSF w Gwinei.

Ofiary wirusa

Obecnie istnieją trzy największe ogniska choroby. Pierwsze przypadki odnotowuje się także w zamieszkałej przez 2 miliony mieszkańców stolicy kraju, w Konkary, a także w sąsiednich krajach, w Sierra Leone i w Liberii.

Esther Sterek, przedstawicielka organizacji Lekarze bez Granic, poinformowała, że można zaprzestać rozprzestrzenianiu się choroby. W jaki sposób? Sterek proponuje izolację. Choć tak naprawdę należy zacząć od edukacji zarówno lokalnej społeczności, jak i tamtejsze służby medyczne. – Należy wyjaśnić im, co to za choroba, w jaki sposób się rozprzestrzenia i jak ją zwalczać – zaznaczyła.

Od stycznia zgłoszonych zostało 150 prawdopodobnych przypadków osób zarażonych wirusem Ebola, z czego zmarło 78 osób. Większość ofiar pochodzi z Gwinei.

Zabójcza dieta

Według Sterk, jedną z przyczyn tego śmiertelnego niebezpieczeństwa może być spożywanie zakażonych wirusem pokarmów. W tej części świata za przysmak uchodzą niektóre nietoperze i małpy. Być może to właśnie przez nie choroba się tak szybko rozprzestrzeniła. – Nie jedzcie nietoperzy, nie jedzcie małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt – alarmujemy do mieszkańców.

Według MSF, wirus Ebola jest „jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie”. Choroba rozprzestrzenia się za pomocą płynów ustrojowych i do tej pory nie udało się opracować leku ani szczepionki na nią. Wirus Ebola zabija 25-90 proc. zakażonych.

Źródło: CNN, npr.org, The Guardian, tm