Ognisty wir to niezwykle rzadkie zjawisko atmosferyczne. Kilka dni temu pojawiło się nad jedną z kanadyjskich rzek. Żywioł powstał na skutek pożaru oraz skrajnych warunków termicznych.

Ogniste tornado w Kanadzie

Przy rzece Sturgeon w miejscowości St. Albert wybuchł pożar. Ogień trawił połacie wysuszonej trawy, a żywioł przemieszczał się wraz z wiatrem. Silne podmuchy powietrza w tym rejonie przyczyniły się do tego, że 16 kwietnia smugi dymu utworzyły ogromne tornado. Nagrzane od ognia powietrze, wraz z unoszącym się dymem, kręciło się w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Ognista trąba powietrza przemieszczała się bardzo szybko, i w jednej chwili zniknęła.

Na nagraniu widać, jak gigantyczny był to wir. Dostrzec można uciekającą przed tornadem postać. Człowiek jest mikroskopijny w porównaniu do żywiołu.

Niebezpieczne zjawisko

Ognisty wir (ognisty diabeł lub ogniste tornado) to niezwykle rzadkie zjawisko atmosferyczne. Polega ono na unoszeniu przez silne prądy powietrzne słupa ognia. Te wyjątkowe tornada powstają, gdy temperatura nagrzanej przez pożar ziemi jest skrajnie różna od temperatury powietrza. Ognisty wir może mierzyć aż kilkaset metrów i poruszać się z prędkością zbliżoną do 100 km/h. Ogniste wiry, których rozmiary są duże, mogą wyrywać drzewa, niszczyć domy, a jednocześnie wszystko ulega spaleniu.

 

0 0 vote
Article Rating