Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie ogromnej pionowej chmury. Wznosiła się ona nad wyspą Andros na Oceanie Atlantyckim. 

Te wysokie kolumny to chmury kłębiaste – Cumulus (są to gęste obłoki, rozbudowane pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów).

Wykonane przez astronautę z ISS zdjęcie zostało – dla lepszej prezentacji zjawiska – zmodyfikowane: przycięto je, poprawiono kontrast, a artefakty związane z niedoskonałością obiektywu zostały usunięte.

 

Jak powstają takie chmury?

Do grupy chmur Cumulus należą: Altocumulus castellanus (tworzące się w piętrze średnim) i Stratocumulus castellanus(powstałe w niskich partiach nieboskłonu)Ich nazwy nie są przypadkowe. Kształt obłoków przypomina wieże zamków (łac. castellum – zamek), które budowano w czasach średniowiecza.

Zjawiskowe kolumny chmur rozwijają się za sprawą silnego pionowego ruchu powietrza, które jest typowe dla burz.

Wyspa Andros na Bahamach

Archipelag Bahamów składa się z około 700 wysp koralowych. Wyspa Andros ma z nich największą powierzchnię – około  6000 km/kw. Jest podzielona na trzy części (północną, centralną i południową) tak zwnymi estuariami. Są to poszerzone, lejkowate ujścia rzek, które powstały w wyniku działania pływów morskich.

Na zdjęciu widać, jak rzeki dzielą wyspę na poszczególne części.

 

 

 

 

 

Źródło: NASA Earh Observatory, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating