Środkowe i południowe regiony Włoch w sobotę zmagały się ze skutkami silnych porywów wiatru. Wichury łamały drzewa jak zapałki, zginęły trzy osoby. Wiatr wiał także w Chorwacji, chwilami przekraczając prędkość 190 kilometrów na godzinę.

Porywy wiatru w sobotni poranek w Neapolu i Kampanii osiągały prędkość dochodzącą do 70 kilometrów na godzinę. Silnie wiało też w okolicach Rzymu. Wiatr z łatwością łamał tam drzewa. Jedno z nich w miejscowości Guidonia Montecelio spadło na samochód 45-letniego obywatela Rumunii. Mężczyzna zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Dwóch mężczyzn poniosło śmierć koło miasta Frosinone, gdy runął na nich fragment muru.

Zerwane linie telefoniczne

W miejscowości San Sebastiano al Vesuvio drzewo przygniotło samochód, którym jechała matka z córką. Kobieta została przewieziona do szpitala z urazem głowy, jej stan nie jest poważny. Dziecko doznało jedynie powierzchownych urazów.

W związku z utrudnieniami pogodowymi zamknięto szkoły, parki oraz miejskie cmentarze. W miejscowości Pollena Trocchia wiatr zerwał linie telefoniczne. Wystąpiły też utrudnienia w ruchu pociągów – niektóre były odwołane. Pomiędzy Rzymem a Neapolem opóźnienia sięgały dwóch godzin.

Wiało też w Chorwacji

Z wichurami zmagali się też mieszkańcy Chorwacji. Pogoda zdezorganizowała ruch drogowy i lotniczy na wybrzeżu Chorwacji i transport morski na Adriatyku. Powalone przez wiatr drzewa niszczyły samochody, wichura zrywała dachówki i wybijała szyby w oknach.

W środkowej część wybrzeża wybuchło kilka podsycanych przez wiatr pożarów. Podczas akcji gaśniczej niewielkie obrażenia odniósł jeden ze strażaków.

W Splicie i pobliskich miejscowościach zamknięto dla ruchu niektóre ulice z powodu niesionych przez wichurę dachówek i odłamków szkła z okien. Prędkość wiatru przekraczała tam 190 kilometrów na godzinę.

 

Oddziaływania magnetyczne

Zwróćcie uwagę na oddziaływania magnetyczne, o których Wam piszę.

Zazwyczaj po szczytach oddziaływań następują zmiany pogodowe, huragany, tornada i trąby powietrzne. Śnieżyce, ulewne deszcze, rzeki atmosferyczne i powodzie.

Zawsze na końcu wklejam link do mojej prognozy tych oddziaływań.

 

Zbliża się kolejne multi-oddziaływanie magnetyczne od 21 lutego do końca miesiąca


Wkrótce na Słońcu pojawi się dziura koronalna i wystąpi silne, ale krótkotrwałe oddziaływanie magnetyczne

 

Źródło: ENEX, repubblica.it, PAP, https://www.apnews.com/5d42ab5f76c342c7bdbead6856fab861, http://ba.n1info.com/English/NEWS/a318027/Strong-winds-cause-havoc-in-Croatia-and-southern-Bosnia.html

 

0 0 votes
Article Rating