W Sulejowie (woj. łódzkie) w nocy spadło 113 litrów wody na metr kwadratowy. To dużo więcej niż średnia suma opadów lipca, która w tym mieście wynosi 80 l/mkw.

Ogromne ulewy przeszły nad Polską -4

Niż z ulewnymi opadami deszczu przechodzi nad Polską. W nocy najsilniejsze opady wystąpiły w centrum oraz na południu kraju. W Sulejowie nocna suma opadów jest dużo większa niż średnia opadów dla całego lipca, a w Katowicach oraz w Krakowie to około 50 proc. średniej miesięcznej sumy.

Ogromne ulewy przeszły nad Polską -5

Miasta, w których suma opadów jest największa:

Sulejów – 113 l/mkw.

Katowice – 57 l/mkw.

Kraków – 51 l/mkw.

Racibórz – 41 l/mkw.

Częstochowa – 40 l/mkw.

Bielsko-Biała – 37 l/mkw.

Warszawa – 36 l/mkw.

Ogromne ulewy przeszły nad Polską -3

Średnia suma opadów w lipcu na nizinach wynosi przeważnie od 70 do 100 l/mkw.

Dobowa suma opadów (dane w litrach na metr kwadratowy)

Dobowa suma opadów (dane w litrach na metr kwadratowy)

Intensywne opady deszczu na Mazowszu. Przez kilka godzin zamknięte były wejścia na dwie stacje pierwszej linii metra w Warszawie. Zalana jest również część ulic. W stolicy mieszkańcy utknęli w potężnych korkach.

Ogromne ulewy przeszły nad Polską -2

Z powodu nocnej ulewy zamknięte były dwie stacje metra – Imielin i Stokłosy. Pociągi nie zatrzymywały się na tych stacjach. Na trasie metro Wilanowska – metro Kabaty uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Przed godziną 9 pociągi przejeżdżały już przez wszystkie stacje metra.

Podtopione metro w Warszawie

Potężne korki utworzyły się na Trasie Toruńskiej, w Alei Wilanowskiej, Dolinie Służewieckiej oraz na mostach – na Trasie Toruńskiej i moście Siekierkowski.. Wszędzie tam woda wdarła się na jezdnię. W gigantycznych kałużach utknęły ciężarówki i samochody osobowe. Na Ursynowie woda zalała też parkingi podziemne. Tak stało się m.in. przy ul. Hawajskiej. Woda sięgała do przednich świateł stojących tam aut.

Ogromne utrudnienia były też w Rembertowie – tam deszcz zalał ulice Gościniec i Diamentową.

Woda wdarła się też na jezdnię południowej obwodnicy Warszawy. Utrudniony był dojazd do lotniska Chopina.

Zalana została również szkoła przy ulicy Gubinowskiej w Wilanowie. Ucierpiały świetlice, w których w wakacje prowadzone są zajęcia dla dzieci. Na miejscu pracują strażacy.

Ogromne ulewy przeszły nad Polską -1

W samej Warszawie strażacy po nocnej ulewie interweniowali dwieście razy.

W całym kraju strażacy wyjeżdżali na akcje usuwania skutków burz, nawałnic i wiatru ponad 2 tys. razy.Najwięcej pracy strażacy mieli w woj. mazowieckim, łódzkim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie wichury połamały setki drzew oraz zerwały lub uszkodziły 170 dachów. Rannych zostało czterech strażaków– powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

 

Źródło: TVNMeteo, wetteronline.de, rmf24
0 0 votes
Article Rating