Gubernator Oklahomy Mary Fallin ogłosił stan wyjątkowy w Oklahomie po burzach, które spowodowały powodzie, pokryły lodem główne drogi i pozostawiły w poniedziałek bez prądu elektrycznego prawie 100 tys. osób.

Oklahoma3

Oświadczenie wydane w niedzielę obejmuje 77 powiatów, pozostaje w mocy prawa przez trzydzieści dni i pozwala agencjom stanowym na dokonywanie zakupów dla ofiar klęsk żywiołowych i poszkodowanych. Jest to również pierwszy krok stanu, na mocy którego uzyska specjalną pomoc finansową.

Od czwartku do niedzieli w niektórych częściach Oklahomy pokrywa lodowa osiągała 2,5 centymetra, pokryła linie energetyczne i jezdnie skłaniając tym samym do ich zamknięcia.

Oklahoma4

W ciągu czterech dni na Oklahomę spadło 25 cm deszczu. W związku z powodziami Departament Transportu w stanie Oklahoma zamknął dwie główne autostrady.

Według stanowego głównego operatora gazowo-energetycznego Oklahoma Gas and Electric ponad 58.000 klientów w całym stanie było bez prądu w poniedziałek od 8 rano czasu lokalnego, głównie w centralnej i północno-zachodniej Oklahomie a w godzinach popołudniowych liczba ta wzrosła już do 100.000.

Oklahoma2

Oklahoma6

 

System burzowy przyniósł ulewne deszcze, intensywny śnieg i lód w kilku środkowych stanach USA i spowodowały śmierć kilku osób.

 

Źródło: Reuters.com
0 0 votes
Article Rating