U 17 marynarzy z lotniskowca USS Reagan operującego u wybrzeżu Japonii zostało wykryte niegroźne skażenie promieniowaniem. Sześć okrętów US Navy zostało w związku z incydentem odesłanych zdala od chmury.


– Maksymalne skażenie, jakie wykryliśmy u marynarzy nie przekroczyło miesięcznej normy przyjmowanego promieniowania z źródeł naturalnych takich jak kamienie, ziemia czy słońce – zapewnił w rozmowie z ABC rzecznik Siódmej Floty, której siedem jednostek – w tym lotniskowiec USS Reagan – pomaga władzom japońskim w walce ze skutkami tragicznego kataklizmu.

17 marynarzy u których wykryto wzrost poziomu radioaktywności jest zdrowych i ich życiu nic nie zagraża, naturalny poziom promieniowania udało się przywrócić – jak zapewniają władze wojskowe – za pomocą zwykłej kąpieli w wodzie z mydłem. Marynarze byli na pokładzie śmigłowców, które przez godzinę znajdowały się w chmurze radiacyjnej, blisko 100 km na północ od reaktorów.

– Nie wydaje się, żeby to mogło zagrozić ich zdrowiu. Po powrocie do bazy zostali oni zdekoncentrowani – powiedziała Polskiemu Radiu Monika Skotniczna z Centrum do spraw zdarzeń radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

W związku z incydentem siedem jednostek amerykańskiej marynarki zostało wysłanych w inny rejon, wbrew początkowym planom.

Nikt z załogi okrętu, kto nie był na pokładzie śmigłowców, nie został wystawiony na promieniowanie.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/327373,Okrety-US-Navy-wycofane-z-powodu-napromieniowania-17-marynarzy

0 0 votes
Article Rating