Greccy archeolodzy odkopali nienaruszoną, starożytną figurkę byka, która liczy ponad 2500 lat. Jest wykonana z brązu i znajdowała się na stanowisku archeologicznym w Olimpii, miejscu narodzin igrzysk olimpijskich.

Jeden z archeologów natknął się na mały posąg podczas  pracy na stanowisku archeologicznym w Olimpii, jednym z najbardziej znanych obiektów w starożytnej Grecji. O odkryciu poinformowało tamtejsze ministerstwo kultury w piątek 19 marca.

Po ulewach zauważono jeden z rogów posągu, który wystawał z ziemi. Statuetka została znaleziona nienaruszona w pobliżu świątyni starożytnego greckiego boga Zeusa w Olimpii, miejscu narodzin starożytnych igrzysk olimpijskich. Następnie przekazano ją do laboratorium w celu konserwacji.

Dar dla Zeusa

Zdaniem archeologów, posąg byka był częścią tysięcy darów składanych Zeusowi w okresie 1050-700 roku przed naszą erą. Byki i konie odgrywały ważną rolę w życiu starożytnych Greków i dlatego często były poświęcane bogom.

Starożytne igrzyska olimpijskie rozpoczęły się w 776 r. p.n.e. i odbywały się na cześć Zeusa. Sportowcy zjeżdżali się do Olimpii z całego kraju, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. W czasie trwania igrzysk wyznawcy składali wota w sanktuarium Zeusa.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating