Do wybrzeży Omanu zbliża się potężny cyklon tropikalny Nilofar. Meteorolodzy ostrzegają rybaków i surferów, żeby nie opuszczali lądu, bo na morzu zrobi się niebezpiecznie. Gdy Nilofar minie Oman, powędruje w kierunku Afganistanu, Pakistanu i Indii. Mieszkańcy tej części świata również muszą liczyć się z ulewami, powodziami i huraganowym wiatrem.

Cyklon tropikalny Nilofar

W sobotę nad ciepłymi wodami Morza Arabskiego narodził się sporych rozmiarów cyklon tropikalny Nilofar. Obecnie ten ośrodek niskiego ciśnienia przesuwa się na północny zachód.

Cyklon tropikalny Nilofar 2

Najpierw Oman, później m.in. Indie

Eksperci z serwisu meteorologicznego AccuWeather poinformowali, że Nilofar jeszcze we wtorek będzie kontynuował swoją wędrówkę w kierunku północnego zachodu, po czym skręci na wschodni północny wschód.

Taki tor ruchu spowoduje, że cyklon od wtorku do czwartku będzie rządzić pogodą na wybrzeżu Omanu. Natomiast w piątek spowoduje gwałtowne załamanie pogody w Afganistanie, w Pakistanie i w indyjskim stanie Gudźarat.

 

Rybacy i surferzy powinni pozostać na lądzie

Mieszkańcy tej części świata będą musieli liczyć się z ulewami i z rozległymi powodziami błyskawicznymi, a także z porywistym wiatrem. Synoptycy z Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego prognozują, że prędkość wiatru w piątek wzdłuż wybrzeża stanu Gudźarat przekroczy 145 km/h.

Tak silny wiatr stwarza ogromne zagrożenie dla rybaków. Władze już wydały ostrzeżenia i zalecają niezwłoczny powrót na ląd. Ostrzeżenia obowiązują również surferów.

0 0 votes
Article Rating