Zajmuje zaledwie trzy minuty, a jego skuteczność ocenia się na 95 procent. Monachijska firma opracowała alternatywny test na obecność koronawirusa. Wynik pozytywny lub negatywny ma być określany za pomocą zdjęcia oka.

Firma Semic RF z Monachium ma nadzieję na zainicjowanie nowej, rewolucyjnej ery testów na obecność koronawirusa. Zakażenie Covid-19 ma bowiem określać za pomocą aplikacji telefonicznej.

Jak twierdzi – wystarczą zaledwie trzy minuty, by zidentyfikować chorobę. Wskaźnik trafień szanuje się na około 95 procent.

Dostępny od maja?

Monachijska firma opracowała swoją aplikację do skanowania wraz z kolegami ze Stanów Zjednoczonych – podaje agencja Reutera.

Oczekując na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, ma nadzieję rozpocząć jej wprowadzanie na rynek pod koniec maja – zapowiada dyrektor zarządzający Wolfgang Gruber.

 

Aplikacja wykorzystuje zdjęcie oka zrobione smartfonemidentyfikuje wirusa na podstawie objawowego zapalenia zwanego „różowym okiem”.

Udało nam się wyizolować Covid-19 z ponad dwóch milionów różnych odcieni różu – mówi Reuterowi Gruber.

Jak dodaje, aplikacja została już przetestowana na ponad 70 tys. osobach, może przetwarzać do miliona skanów na sekundę i posiada opcję rozszerzenia tej zdolności dalej, potencjalnie umożliwiając tłumom z powrotem masowe uczestnictwo w takich wydarzeniach jak koncerty czy mecze piłkarskie.

Uruchamiasz aplikację, robisz zdjęcie obu oczu, wysyłasz je do oceny, a następnie możesz mieć oceniony wynik zapisany jako kod QR (Quick Response Code – kod kreskowy pozwalający na zapisanie dużej ilości danych) na smartfonie badanej osoby – tłumaczy Gruber.

Aplikacja będzie początkowo skierowana do firm i użytkowników komercyjnych, w cenie 480 euro miesięcznie. Później planowana jest sprzedaż dla osób prywatnych.

 

 

Red.:
Kolorystyka tonalna zdjęcia zależy od światła otoczenia, temperatury światła diody w smartfonie i samej kamerki. Dla kamery i temperatury światła diody można utworzyć filtry w aplikacji, ale dla barw docierających z otoczenia poprzez odbicie światła już nie można. Ciekawe jak oni to rozwiążą.

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating