Oprócz Irmy, w jej okolicy znajdują się jeszcze dwa huraganyJose i Katia. One również mogą stać się niebezpieczne.

Katia, Irma i Jose na Zatoce Meksykańskiej, Morzu Karaibskim i Atlantyku 7 września 2017 roku

Na Oceanem Atlantyckim znajdują się dwa huragany – „piątka” – najsilniejsza w skal Saffira-Simpsona – Irma dotarła już nad Karaiby. Dalej na wschód uplasował się huragan Jose, który w czwartek wieczorem naszego czasu osiągnął drugą kategorię. Nad Zatoką Meksykańską czai się trzecie niebezpieczeństwo – huragan Katia, pierwszej kategorii.

Jose się rozwinie

Jak podało w czwartek amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) Jose do piątku może stać się huraganem „poważnym” (ang. major hurricane), czyli osiągnąć kategorię co najmniej trzecią.

W czwartek wieczorem naszego czasu Jose znajdował się 1060 km na wschód od Małych Antyli. Wiatr w huraganie ma prędkość 165 km/h. Fale wzburzone przez Jose mogą pojawić się w sobotę w części Małych Antyli. NHC podało, że należy monitorować północną część tego regionu.

Trasa huraganu Jose

Katia z dużymi opadami

Katia z kolei krąży po Zatoce Meksykańskiej. Według prognoz NHC, może wejść na ląd w piątek wieczorem lub w sobotę rano. Zanim dotrze do lądu, ma zyskać na sile.

Katia we wtorek wieczorem polskiego czasu znajdowała się 335 km na wschód od portu Tampico w Meksyku. Towarzyszy jej wiatr o prędkości 130 km/h. NHC twierdzi, że może zbliżyć się do siły poważnego huraganu przed uderzeniem w ląd.

Huragan Katia może skręcić na południe i uderzyć w Veracruz w Meksyku w sobotę rano.

Luis Felipe Puente, szef służb ratunkowych w Meksyku, powiedział w środę telewizji krajowej, że Katia ma niepokojące cechy, porusza się wolno, może przynieść duże opady deszczu na obszarach, które są już przesycone wilgocią.

Trasa huraganu Katia

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating