Naukowcy z amerykańskiego University of Rochester odkryli, że organizmy ślepców są odporne na raka. Być może w przyszłości badania biologów pomogą w walce z nowotworami u ludzi.

Dotychczas sądzono, że golce to jedyne ssaki, u których nigdy nie stwierdzono przypadku rozwinięcia się nowotworu. 

Golce pionierami walki

Przed trzema laty profesorowie University of Rochester Vera Gorbunova i Andrei Seluanov odkryli mechanizm chroniący gryzonie przed nowotworem. Okazało się wówczas, że jeden z genów powoduje, iż komórki nowotworowe u tych zwierząt stają się nadwrażliwe na zbytnie zagęszczenie podobnych komórek i gdy takich nieprawidłowych komórek jest zbyt dużo, przestają się one namnażać.

Odmienne mechanizmy ślepców

Teraz uczeni postanowili zająć się zbadaniem mechanizmu chroniącego ślepce. – Spodziewaliśmy się, że rozwinęły one podobny mechanizm, co golce. Odkryliśmy jednak, że ochrona działa u nich inaczej – mówi Seluanov.

Uczeni wyizolowali komórki z organizmu zwierzęcia i założyli hodowlę, w której zmusili je do ponadnormatywnego rozmnażania. Po kilkunastu podziałach wszystkie komórki z hodowli nagle zginęły. Szczegółowe badania ujawniły, że komórki rozpoznały u siebie stan przednowotworowy i zaczęły wydzielać interferon beta, który doprowadził do ich śmierci.

Walka z chorymi komórkami

Zabite zostały nie tylko nieprawidłowe komórki, ale również ich sąsiedzi, dzięki czemu doszło do całkowitego usunięcia kolonii komórek, które mogłyby zagrozić organizmowi.

– Zginęły nie tylko komórki nowotworowe, ale także przylegające do nich komórki, które mogły wykazywać podobne nieprawidłowości – mówi Seluanov. Profesor Gorbunova dodaje, że być może taki mechanizm udałoby się wykorzystać u ludzi.

Szansa dla ludzi

Odkrycie amerkańskich jest szansą na skuteczną walkę z nowotworami u ludzi. Powodem zgonów 23 procent ludzkiej populacji jest właśnie rak.

Źródło: Huffington Post, Science News, tm
0 0 votes
Article Rating