W wielu regionach Polski orkan Ksawery spowodował duże zniszczenia. Dwie osoby zmarły, a wiele zostało rannych.

Najgorsze jest za mieszkańcami Zielonej Góry. – W tej chwili mamy delikatny wiatr i lekkie opady deszczu. Przez całą noc szalał w Zielonej Górze silny wiatr – relacjonowała Małgorzata Mielcarek.

Sporo chodników jest zablokowanych przez powalone drzewa. Takich miejsc jest w Zielonej Górze mnóstwo.

Jednak dzięki temu, że przez całą noc straż pracowała w mieście, drogi są udrożnione. Wszystko powoli wraca do normy, a prąd wraca do domów.

Ksawery w Berlinie.

 

W regionie w wyniku nawałnic zginęła jedna osoba. W Ośnie Lubuskim 67-latek chciał zabezpieczyć swój dom. Wszedł na drabinę, silny podmuch wiatru zdmuchnął go z wysokości. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Jedna ofiara w Wielkopolsce

Blaszane garaże w Poznaniu zostały doszczętnie zniszczone. Potężna wichura przeniosła je na ulicę obok i blokowały ruch na ulicy Obodrzyckiej. Jedna z blach przygniotła kobietę na ulicy Kraszewskiego, na szczęście jej obrażenia nie były poważne. W Ostrowie Wielkopolskim kobietę przygniotło drzewo, po przewiezieniu do szpitala niestety zmarła.

Nie ma rannych w województwie zachodniopomorskim

Po południu spodziewamy się burz, do południa może wiać. Służby nadal są w stanie najwyższej gotowości. Najważniejsza wiadomość jest taka, że nikt nie został ranny w województwie zachodniopomorskim. Strażacy mieli w nocy mnóstwo pracy. Wyjeżdżali głównie do powalonych drzew. Jedno z nich runęło w Szczecinie tuż obok zaparkowanego samochodu.

Mamy również dwa poważniejsze zdarzenia. Dwa uszkodzone dachy. Jeden z miejscowości Piasek, drugi w miejscowości Suchań. Nikomu nic się nie stało. Jak mówią strażacy, praca potrwa wiele godzin.

W Piasku jest trudniejsza sytuacja, tam dach został całkowicie zerwany. W miejscowości Suchań są mniej poważne zniszczenia.

Wiele rannych na Dolnym Śląsku

Wichura w Bolesławcu spowodowała wiele zniszczeń. – W parku miejskim drzewa łamały się jak zapałki – relacjonowała Olga Bierut, reporterka TVN24. Jedno z nich przygniotło zaparkowany samochód. Strażacy pracowali przy usuwaniu zniszczeń przez całą noc. Siedem tysięcy strażaków będzie jeszcze pomagało do późnego popołudnia w piątek.

W całym województwie dolnośląskim jest bardzo dużo powalonych drzew, zablokowanych dróg i pozrywanych dachów. Dachy zostały zerwane na 100 budynkach, w tym na 52 budynkach mieszkalnych. 13 osób zostało rannych, większość z nich przebywało w swoich samochodach, gdy orkan szalał. Rannych zostało dwóch strażaków i dwoje dzieci.

Około 800 tysięcy gospodarstw bez prądu, awarie:

Oddział Szczecin: Szczecin (Krzekowo), Gryfino (Krajnik), Banie (Dłużyna), Pyrzyce (Giżyn, Pyrzyce), Kozielice (Rokity).

Oddział Gorzów: Krzęcin (Pluskocin, Ligwiąca, Sowiniec), Dobiegniew (Głuche, Kamienna Knieja, Żeleźnica), Choszczno (Smoleń), Bogdaniec (Jeniniec, Jeninek, Kwiatkowice, Bogdaniec, Lubczyno, Podjenin), Międzyrzecz, Bledzew, Przytoczyna, Skwierzyna, Lubniewice, Żary, Sulęcin, Ośno Lubuskie.

Oddział Zielona Góra: Lubrza, Sulechów, Kargowa, Krosno Odrzańskie, Zielona Góra, Sława, Wolsztyn, Zbąszynek, Siedlec, Babimost, Szprotawa, Małomice, Nowa Sól, Kożuchów, Brzeźnica, Żagań, Żary.

Oddział Poznań: Czarnków, Trzcianka, Lubasz, Wronki, Połajewo, Ryczywół, Gołańcz, Kuślin, Chrzypsko Wielkie, Pniewy, Duszniki, Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz, Skoki, Kiszkowo, Nekla, Rakoniewice, Wolsztyn, Dopiewo, Buk, Małomice, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Nowy Tomyśl, Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Kamieniec, Środa Wielkopolska, Krzykosy, Śrem, Zaniemyśl, Kórnik, Dolsk.

Mapa awarii prądu (ENEA)

 

Źródło: tvn24
0 0 votes
Article Rating