Orzechy to nie tylko zdrowa alternatywa dla popularnych przekąsek. Zdrowotne właściwości orzechów są powszechne znane, ale zespół naukowców z Brigham and Women’s Hospital odkrył ich kolejną cudowną cechę: pomagają zwalczyć stan zapalny.

Orzechy zwalczają stan zapalny w organizmie

Orzechy zwalczają stan zapalny w organizmie

Na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 5000 osób w Brigham and Women’s Hospital stwierdzono, że orzechy mają korzystny wpływ na walkę ze stanami zapalnymi w naszym organizmie.

– Badania dotyczyły ochronnej roli orzechów w przeciwdziałaniu chorobom układu krążenia czy cukrzycy typu 2. Wiadomo, że stan zapalny jest podstawowym procesem w rozwojach tych chorób – tłumaczy dr Ying Bao, epidemiolog ze szpitala w Brigham – Nasze badania sugerują, że orzechy swoim działaniem mogą zmniejszać stany zapalne.

Dr Bao i jej współpracownicy obserwowali związek pomiędzy zwiększonym spożyciem orzechów i mniejszym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób przewlekłych, a dokładnie to, jak orzechy wpływają na zapobieganie i niwelowanie stanów zapalnych w organizmie.

 

Dokładne badania

Zespół swoje wnioski oparł na podstawie badań przeprowadzonych za pomocą specjalnych kwestionariuszy i na pobranych próbkach krwi. Mierzono trzy główne markery stanu zapalanego: C-reaktywnego (CRP), interleukiny 6 (IL6) i receptor czynnika martwicy nowotworów 2 (TNFR2).

Po uwzględnieniu wieku, historii medycznej, stylu życia i innych zmiennych, okazało się, że uczestnicy, którzy spożywali pięć lub więcej porcji orzechów tygodniowo, mieli niższy poziom CRP i IL6 niż Ci, którzy w ogóle nie jedli orzechów. Ponadto osoby, które zastąpiły czerwone mięso, wędliny, jaja lub białą mąkę orzechami miały znacząco mniejsze stężenie obu tych markerów.

 

Chrup na zdrowie

Naukowcy na ten moment nie potrafią wskazać, który z elementów ma wpływ na zwalczanie stanów zapalnych, ale dr Bao i jej zespół chcą kontynuować swoje badania na ten temat.

– Nasze badania potwierdzają ważną rolę orzechów w diecie i sugerują, że orzechy są odpowiedzialne za zmniejszanie stanu zapalnego, co pomóc może w walce z poważnymi chorobami układu krążeniowego – powiedziała Bao.

 

Źródło: sciencedaily.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating