Największą zmorą lata są owady. Na przykład osy potrafią skutecznie zepsuć nam dobry humor. Niechęć do tych stworzeń sprawiła, że różnymi sposobami staramy się je zwalczyć. Ale czy świat bez os faktycznie byłby lepszy?

Osy odgrywają ważną rolę w ekosystemie

Osy mają ogromny wpływ na liczebność stawonogów (typ zwierząt na ziemi o największej liczbie gatunków – do stawonogów należą m.in. pająki, owady i stonogi). Osy są na górze łańcucha pokarmowego bezkręgowców, chroniąc tym samym niższe gatunki bezkręgowców i roślin. Z tego względu stanowią ważną rolę zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Osy żywią się mszycami, mączlikami i gąsienicami, zabijając szkodniki, które niszczą plony, a w rezultacie urodzajność wzrasta. Z tego względu przyczyniają się do wzrostu produkcji żywnościowej i nakręcają gospodarkę.

 

Zgrany duet

Świat przyrody bardzo korzysta z obecności os. Owady te żyją w symbiozie z figami. Zapylają je. Owocem tym żywi się tysiące ssaków i ptaków. Jeśli zniknęłyby os, nie byłoby fig.  Szacuje się, że prawie 100 gatunków storczyków są uzależnione od os.

 

Tysiące gatunków

Osy są wszędzie, niezależnie od szerokości geograficznej. Zidentyfikowano dotychczas ponad 110 tysięcy gatunków os i szacuje się, że istnieje jeszcze około 100 tys. niepoznanych. W jednym z ostatnich badań opisano 186 nowych gatunków, które zamieszkują jeden mały zakątek lasów deszczowych Kostaryki.

 

Rożne rodzaje os

Osy należą do rzędu owadów błonkoskrzydłych. Dzieli się je na żądłówki i tzw. parasitica. Prawie 80 tys. gatunków os należy do drugiej grupy. Cechują się tym, że posiadają pokładełko, czyli wydłużony narząd rodny, którym składają jaja. Pozostałe 33 tysiące gatunków os to żądłówki, które są drapieżnikami. Zamiast pokładełka na drodze ewolucji wykształciło się u nich żądło.

 

Ważna rola os

O roli pszczół w gospodarce światowej zaczęto mówić stosunkowo niedawno. Okazało się, że tak samo jak pszczoły, również osy są niezbędne.

 

Źródło: iflscience.com, independent.co.uk, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating