Nad Oceanem Spokojnym szaleje groźny tajfun Soudelor. Zmierza on w kierunku Chin, Tajwanu i Japonii. Jest to już piąty supertajfun w tym roku.

Pacyfik - Najsilniejszy w tym roku supertajfun Soudelor kieruje się nad Chiny, Tajwan i Japonię

Nad północno-zachodnim Pacyfikiem znajduje się supertajfun Soudelor. Jest on najgroźniejszym cyklonem na Ziemi w 2015 roku. Przemieszcza się w kierunku Chin, Tajwanu oraz Japonii, gdzie może dotrzeć tuż przed weekendem. Trwają tam przygotowania przed jego nadejściem.

Pacyfik - Najsilniejszy w tym roku supertajfun Soudelor kieruje się nad Chiny, Tajwan i Japonię -1

Superszybki

Supertajfunem nazywamy taki tajfun, którego średnia prędkość wiatru przekracza 225 km/h. W poniedziałek 3 sierpnia Soudelor niósł ze sobą wiatr osiągający już 288 km/h w porywach do 352 km/h. W sobotę 1 sierpnia był jeszcze zwykłym tajfunem, jednak niska temperatura wiatru i ciepła powierzchnia morza spowodowała jego nagłe przyspieszenie. Soudelor to już piąty supertajfun w tym roku.

Supertajfun z pokładu ISS

Zniszczenia na wyspie Saipan

Tajfun Soudelor w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona osiągnął najwyższą kategorię. W poniedziałek przeszedł nad wyspą Saipan należącą do Marianów Północnych. Spowodował tam poważne zniszczenia. Przyniósł silny wiatr, ulewy oraz sztorm, co poskutkowało połamanymi drzewami i słupami energetycznymi oraz pozrywanymi dachami. Zalana została elektrownia, a 350 osób zostało umieszczonych w noclegowniach.

– Patrząc na zniszczenia, wydaje mi się, że przywrócenie prądu zajmie nam tygodnie albo nawet miesiące – powiedział przebywający na miejscu Phillip Dauterman w wywiadzie dla „Pacific Daily News”.

 

Źródło: www.weather.com, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating