Temperaturę co najmniej 50 stopni Celsjusza odnotowano 30 kwietnia w Pakistanie, w pobliżu granicy z Indiami. Niewykluczone, że padł światowy rekord ciepła dla tego miesiąca.

– Na dwóch pakistańskich stacjach meteorologicznych, tuż przy granicy z Indiami, 30 kwietnia odnotowano temperaturę wynoszącą co najmniej 50 stopni Celsjusza – oznajmiła Clare Nullis, rzeczniczka prasowa Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Najwyższą temperaturę odnotowano tego dnia w mieście Nawabshah w prowincji Sindh, zamieszkiwanej przez ponad milion osób. Tam w cieniu zmierzono 50,2 st. C.

 

Rekord? Być może

– To jest kwiecień. To nie jest czerwiec czy lipiec. To jest kwiecień. Musimy zdać sobie sprawę, że normalnie nie obserwuje się temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza. Prawdę mówiąc, według naszej wiedzy, nigdy nie zaobserwowaliśmy temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza w kwietniu – mówiła rzeczniczka WMO.

– Prognozowaliśmy ekstremalny upał dla prowincji Sindh, ale nie spodziewaliśmy się światowego rekordu dla kwietnia – przyznał Ghulam Rasul, dyrektor generalny Pakistańskiego Departamentu Meteorologicznego.

Światowa Organizacja Meteorologiczna nie potwierdza jednoznacznie, że rekord padł, choć jest to bardzo prawdopodobne. Wyższa temperatura, 51 stopni, miała co prawda zostać odnotowana w kwietniu 2001 roku w meksykańskim Santa Rosa, jednak jest to pomiar, którego wiarygodność uznawana jest za wątpliwą.

 

Gorące miasto

W zeszłym roku w kwietniu w Nawabshah zmierzono równo 50 stopni. W marcu bieżącego roku również było tam gorąco – termometry wskazały nawet 45,5 st. C.

Mieszkańcom miasta trudno jest wytrzymać w takim skwarze. – Obawiamy się, że ekstremalne upały rozpoczęły się zbyt wcześnie w tym toku i planujemy przenieść się do innych miast, jeśli sytuacja się nie zmieni – powiedział reporterowi „Guardiana” jeden z nich.

Jak przekazali w piątek eksperci ONZ, burze w Indiach (w wyniku burz z piorunami oraz piaskowych w dwa dni zginęła ponad setka osób) oraz rekordowe temperatury w Pakistanie to tylko niektóre przykłady ekstremalnych zjawisk pogodowych, które obserwowane są na całej kuli ziemskiej jako rezultat zmian klimatycznych.

 

 

Źródło: Reuters, smithsonianmag.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating