Co najmniej 371 osób zginęło w powodziach, które w ostatnich tygodniach dotknęły Pakistan, a w szczególności południe kraju. Na skutek żywiołu poszkodowanych zostało prawie 4,5 mln ludzi – poinformowały w piątek krajowe służby zarządzania kryzysowego.

 

Pakistan ucierpiał również w wyniku powodzi w dwóch poprzednich latach. Najbardziej tragiczna w historii kraju powódź nawiedziła kraj w 2010 roku, kiedy żywioł dotknął 21 mln ludzi, a straty wyceniono na 10 mld dolarów.

 

Wielu poszkodowanych

Podobnie jak w dwóch ostatnich latach, w tym roku większość poszkodowanych pochodzi z południowo-wschodniej prowincji Sindh. Tam wyliczono, że powódź dotknęła 2,8 mln ludzi. W prowincji Beludżystan, w południowo-zachodnim Pakistanie, ucierpiało 705 tys. osób, a w Pendżabie na wschodzie kraju – 887 tys.

Władze nie planują na razie zwrócenia się o pomoc międzynarodową. – Rząd sądzi obecnie, że z sytuacją poradzi sobie własnymi zasobami – oświadczył rzecznik służb kryzysowych Ahmad Kamal.

Poszkodowane dzieci

Z kolei według danych UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) w tegorocznych powodziach poszkodowanych zostało co najmniej 2,8 miliona ludzi, z czego połowę stanowią dzieci, w tym prawie 400 tys. poniżej piątego roku życia. W piątkowym komunikacie poinformowano, że ta agenda ONZ dostarczyła wodę pitną ponad 180 tys. mieszkańcom Pendżabu, Beludżystanu i prowincji Sindh.

UNICEF szacuje, że pilnie potrzebuje 15,4 mln dolarów, aby w najbliższych miesiącach zapewnić wodę i środki higieny ok. 400 tys. potrzebujących. W tym roku powodzie rozpoczęły się w Pakistanie na początku września w następstwie opadów monsunowych.

Źródło: PAP/EPA, PAP, tm
0 0 votes
Article Rating