38 straciło życie na skutek powodzi, jakie nawiedziły Pakistan. Część z nich zginęła, bo do wody wpadały śmiertelnie niebezpieczne linie wysokiego napięcia. Z kolei w Afganistanie, także walczącym z powodziami, zmarło 35 osób.

Jak podały pakistańskie media, intensywne opady deszczu, jakie miały miejsce w sobotę w Pakistanie, pozbawiły życia co najmniej 38 osób, a setki domów zmyły z powierzchni ziemi.

 

Ulice Peszawaru jak rzeki

W północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa zginęło 13 osób, w tym pięcioro dzieci. Po ulicach tamtejszego Peszawaru pływały łodzie ratunkowe, za pomocą których udzielano pomocy ofiarom powodzi.

Kilka miejsc prowincji zostało z kolei całkowicie odciętych od świata po tym, jak zalało drogi, a także podmyło mosty.

Śmierć w wyniku porażenia prądem

W Karaczi (prowincja Sindh, południowy zachód), największym mieści Pakistanu, zginęło ośmioro ludzi. Dla większości z nich śmiertelnie niebezpieczne okazały się wpadające do wody linie wysokiego napięcia, część straciła życie na skutek obsuwania się dachów domów.

126 l/mkw.

Jak podają pakistańscy synoptycy, to właśnie na Karaczi spadło najwięcej deszczu, bo aż 126 litrów na metr kwadratowy. Kolejne miejsca na niechlubnym podium zajmują dwa inne miasta w Sindh: w akobabadzie było to 109 l/mkw, a w trzeciej w kolejności Larkanie – 79 l/mkw.

Afganistan też walczy z powodziami

– Co najmniej 35 osób zginęło, a około 50 zaginęło wskutek powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami w czterech prowincjach na wschodzie Afganistanu – poinformowały w niedzielę afgańskie władze. Powodzie wystąpiły w sobotę w prowincjach Nangarhar, Kabul, Chost i Nuristan.

Jak precyzują lokalne władze, 17 osób zginęło w Nangarhar, a 13 w okręgu Surobi w prowincji Kabul. Ok. 50 osób uznano za zaginione w tym odosobnionym i górzystym terenie; Surobi ma bardzo rozbudowaną sieć rzeczną.  Pozostałych siedem osób poniosło śmierć w Choście i Nuristanie.

Słaba infrastruktura oraz mało wytrzymałe budowle sprawiają, że powodzie, wywołane ulewnymi deszczami, zwłaszcza w odległych regionach Afganistanu, doprowadzają co roku do śmierci wielu osób.

Źródło: Reuters TV, PAP, tm
0 0 votes
Article Rating