Amerykańska rodzina była pełna zaskoczenia, kiedy ich kot przyniósł do domu węża i puścił go na dywan, tak jakby chciał przedstawić nowego członka rodziny. Jakby tego było mało, wąż miał dwie głowy.

Do nietypowej sytuacji doszło około miesiąca temu w miejscowości Palm Harbor na Florydzie. Wąż był na tyle mały, że mieścił się w dłoni. Rodzina nazwała go imieniem Dos, co po hiszpańsku znaczy „dwa”.

Znaleziony wąż należy do gatunku, którego angielska nazwa to southern black racer (Coluber constrictor priapus). Jest jednym z najbardziej powszechnych podgatunków niejadowitego gatunku węża występującego w południowo-wschodniej część USA.

Dlaczego ma dwie głowy?

Naukowcy wyjaśniają, że obecność dwóch głów jest wynikiem bicefalii, czyli rzadkiej nieprawidłowości pojawiającej się podczas embrionalnej fazy rozwoju, gdy bliźniaki jednojajowe nie są w stanie się rozdzielić. Stan ten występuje u wszystkich rodzajów zwierząt.

To utrudnia im przetrwanie na wolności, gdyż głowy mogą poruszać się w obu kierunkach. Dlatego – jak opisywali właściciele kota – największym problemem gada było jedzenie, gdy próbowali go karmić.

W tej chwili zwierzę jest pod opieką stanowej Komisji do spraw ochrony ryb i dzikiej przyrody (FWC).

 

Źródło: Sciencealert
5 1 vote
Article Rating