Po raz pierwszy w historii układy flash NAND charakteryzują się większą gęstością zapisu niż dyski HDD.

3D NAND

3D NAND

Podczas 2016 IEEE International Solid State Circuits Conference Micron przedstawił dane, z których wynika, że w układach NAND można na tej samej powierzchni zapisać więcej danych niż w tradycyjnych HDD. Jeszcze w 2015 roku Samsung informował, że układy 3D NAND osiągnęły gęstość zapisu rzędu 1,19 Tb/in2 i obiecywał, że w roku 2016 zostanie osiągnięta gęstość 1,69 Tbpsi (terabitów na cal kwadratowy). Teraz Micron informuje, że posiada laboratoryjny prototyp układu 3D NAND o gęstości zapisu sięgającej 2,77 Tbpsi. Tymczasem gęstość zapisu współczesnych HDD nie przekracza 1,3 Tbpsi.

Warto jednak zauważyć, ze producenci HDD nie poddają się. Pomiędzy III kwartałem 2014 a III kwartałem 2015 gęstość zapisu na HDD wzrosła o około 60%. Daleko jej jednak do gęstości zapisu układów NAND. Tradycyjne dyski twarde mają jednak tę zaletę, że są znacznie tańsze w produkcji i będą znacznie tańsze od układów flash pod względem ceny za jednostkę pojemności. Różnica w cenie może być ogromna.

SDD 13 TB

Dość wspomnieć, że japońska firma Fixstars rozpoczyna sprzedaż 13-terabajtowego SSD, którego cena za gigabajt będzie wynosiła 1 USD. Dysk będzie zatem kosztował 13 000 dolarów. Tymczasem 8-terabajtowy HDD wypełniony helem można kupić już za 515 dolarów.

Na wysoką cenę układów flash wpływ m.in. koszt budowy fabryki, w której są one produkowane. Zakład wytwarzający nowoczesne układy 3D NAND może kosztować nawet 10 miliardów dolarów.

0 0 vote
Article Rating