Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk błotnych, które nawiedziły Papuę – najdalej na wschód wysuniętą prowincję Indonezji, wzrósł do 58 – poinformowała w niedzielę lokalna placówka indonezyjskiej agencji do spraw klęsk żywiołowych. Ponad cztery tysiące mieszkańców ewakuowano.

Powodzie błyskawiczne w pobliżu miasta Jayapura, stolicy prowincji Papua, wywołał ulewny deszcz, który zaczął padać w sobotę. Pod wodą znalazło się wiele wiosek położonych w tym regionie. W mieście Sentani trwają poszukiwania ofiar powodzi.

Niedaleko miasta Jayapura pojawiły się również osuwiska błotne. – Żołnierze spod gruzów wyciągnęli 5-miesięczne dziecko i zabrali je do szpitala – powiedział Muhammad Aidi, rzecznik wojskowy Papui.

Jak informuje rzecznik agencji do spraw klęsk żywiołowych – Sutopo Purwo Nugroho – łącznie zginęło 58 osób, a ranne są 74.

Bilans ofiar rośnie

– Liczba ofiar prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ wciąż trwa ewakuacja i nie wszystkie dotknięte przez katastrofę obszary zostały przeszukane – powiedział Sutopo Purwo Nugroho. Dodał, że ponad 4150 osób umieszczono w sześciu centrach ewakuacyjnych.

Setki domów, trzy mosty i mały samolot Twin Otter zostały zniszczone.

Gwałtowne spływy błotne spowodowane są intensywną wycinką lasów w górach, które stanowiły  naturalną barierę ochronną przed osuwiskami. – Nasiliło się wycinanie lasów w górach Cyclops. Tereny te przekształca się pod plantacje, a drewno idzie na opał – tłumaczył Nugroho.

Pora deszczowa

Indonezja jest archipelagiem podatnym na katastrofy. Powodzie i osunięcia ziemi dotykają ten kraj co roku podczas pory deszczowej, która trwa tam od grudnia do lutego. Rok 2018 był najcięższym od ponad dekady – w serii trzęsień ziemi i uderzeń tsunami w różnych regionach kraju zginęło ponad 3200 osób. W wyniku tsunami, które 22 grudnia zostało wywołane przez erupcję wulkanu Krakatau, zginęło co najmniej 429 osób.

W powodziach i osunięciach ziemi w październiku ubiegłego roku śmierć poniosło ponad 20 osób na wyspie Sumatra, a w czerwcu 2016 r. – prawie 50 osób w środkowej części Jawy.

 

 

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating