We wtorek na Pacyfiku u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei wystąpiło silne trzęsienie ziemi. USGS podaje, że miało siłę 7,5 w skali Richtera.

Papua-Nowa Gwinea - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.5

 

We wtorek władze Papui-Nowej Gwinei wydały ostrzeżenie przed tsunami. Nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

Papua-Nowa Gwinea - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.5 - Tsunami

Tsunami

Wstrząsy zarejestrowano 113 km na południowy zachód od leżącego na wyspie Nowa Brytania miasta Kokopo, na głębokości 42 km – podały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Pobliskie obszary są słabo zaludnione.

W pobliżu epicentrum powstała niewielka fala tsunami. Miała ona wysokość około 1 metra i uderza o wybrzeża portu Rabaul, miasta w pobliżu epicentrum. Nie odnotowano podtopień. Władze mają nadzieję, że fala nie będzie już większa. Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed tsunami podało, że fale wysokie na 1 m były możliwe w promieniu 300 km od epicentrum. Kilka godzin po trzęsieniu ziemi, ostrzeżenie zostało odwołane. Nie ma doniesień o niebezpiecznej aktywności fal (poza portem Rabaul). Obecnie zagrożenie jest minimalne, fale osiągną mniej niż 0,3 m wysokości.

 

Brak energii elektrycznej

Trzęsienie ziemi spowodowało pęknięcia ścian, zerwanie linii energetycznych. Nie ma doniesień o bardziej rozległych szkodach. Bez energii elektrycznej pozostali mieszkańcy portu Rabaul. Bez prądu pozostało również lokalne Obserwatorium Geofizyczne.

 

Pacyficzny pierścień ognia

W ubiegłym tygodniu ten sam region nawiedziły dwa trzęsienia ziemi. Żadne z nich nie wywołało szkód ani tsunami, ale były one nieco słabsze niż wtorkowe wstrząsy.
Papua-Nowa Gwinea znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie, w pacyficznym pierścieniu ognia.

 

Źródło: PAP, huffingtonpost.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating