Silne trzęsienie ziemi wystąpiło na wyspie Nowa Brytania w Papui-Nowej Gwinei w środę, 10 października o godzinie 20:48 UTC.

Magnituda wstrząsów wyniosła 7.0 w skali Richtera, hipocentrum wstrząsów wystąpiło na głębokości 40 km.

Energia wstrząsów, to 2 peta dżule (PJ), czyli 554 GWh.

Po silnym trzęsieniu ziemi pojawiły się kolejne, słabsze: 5.7, 5.9 i 6.2 o 22:00 UTC

Trzęsienie uderzyło około 180 kilometrów na południowy-zachód od miasta Rabaul na głębokości 40 km, tuż przed godziną 7:00 czasu lokalnego.

„Czuliśmy trzęsienie ziemi trochę, ale nie było zbyt silne,” powiedział Constable Roy Michael, rozmawiając przez telefon z posterunku policji w Rabaul.

Powiedział, że w mieście nie było szkód, ale oficerowie nie byli jeszcze w stanie skontaktować się z wioskami bliżej epicentrum.

Centrum Ostrzegawcze Tsunami na Pacyfiku stwierdziło, że fale o wysokości poniżej 0,3 metra można się spodziewać na wybrzeżu w Papui Nowej Gwinei i sąsiednich wyspach Salomona.

 

Wyspy Bali i Jawa w Indonezji

Zaledwie dwie godziny wcześniej, 10 października o godzinie 18:45 wystąpił silny wstrząs sejsmiczny przy wyspie Bali i Jawa, w Indonezji.

Magnituda wstrząsu wyniosła 6.0 w skali Richtera, a głębokość 7 km.

Trzęsienie ziemi wystraszyło wielu mieszkańców Bali i Jawy, którzy w środku nocy uciekali na ulice ze swych domów.

Na wyspie Jawa zginęły co najmniej 3 osoby.

Władze Indonezji zapewniły, że nie ma zagrożenia tsunami.

 

LosyZiemi – Zbliża się kilka oddziaływań magnetycznych od 8 do 12 października, dodatkowo 11 października na wprost Ziemi znajdować się będzie kolejna dziura koronalna na Słońcu

 

Źródło: USGS, EMSC
0 0 votes
Article Rating