W czwartek, 8 marca o 17:39 UTC przy wyspie Nowa Irlandia należącej do Papui-Nowej Gwinei wystąpiło silne trzęsienie ziemi.

Magnituda wstrząsów wyniosła 6.8 w skali Richtera na głębokości 15 km.

Epicentrum wstrząsów wystąpiło 15 km od wyspy Nowa Irlandia i 1200 km od poprzednich silnych trzęsień ziemi w tym kraju.
W tym rejonie niewiele ludzi mieszka, więc trzęsienie ziemi mimo tak dużej mocy, nie powinno wyrządzić szkody.

 

Głębokości trzęsień ziemi, ostatnie 15 dni.

Historia wyspy

Najstarsze ślady obecności człowieka na wyspie pochodzą sprzed około 30 tysięcy lat. Brzegi wyspy dostrzegł w 1616 holenderski żeglarz Jacob Le Maire, lecz sądził on, że jest to część większego lądu, obejmującego Nową Brytanię i Nową Gwineę. Dopiero w 1767 brytyjski podróżnik Philip Carteret odkrył Cieśninę Świętego Jerzego, a wyspę nazwał Nova Hibernia (łacińska nazwa Nowej Irlandii).

W 1880 podjęto nieudaną próbę zasiedlenia wyspy. W 1884 wyspę zajęli Niemcy jako część protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej, zaś nazwę zmieniono na Neu-Mecklenburg. Po I wojnie światowej jako terytorium mandatowe wyspa przeszła pod administrację australijską. Podczas II wojny światowej od 1942 znajdowała się pod okupacją japońską. Po wojnie stanowiła część terytorium powierniczego Nowej Gwinei Australijskiej. Od 1975 jest częścią niepodległej Papui-Nowej Gwinei.

 

 

 

 

 

Źródło: USGS, WikiPedia
0 0 vote
Article Rating