Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w Papui-Nowej Gwinei. Początkowo ostrzegano o możliwości wystąpienia tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w piątek 17 lipca około godziny 12.50 czasu lokalnego (2:50 UTC) w okolicach miasta Wau w prowincji Moroba – poinformowali rządowi amerykańscy geolodzy z United States Geological Survey (USGS).

Według miejscowych mediów wstrząsy miały magnitudę 7,3. Ich epicentrum znajdowało się w odległości 18 kilometrów od miasta, a hipocentrum na głębokości 85,2 km.

USGS podało magnitudę wynoszącą 7 i głębokość 79 km.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne planet wystąpią między 16-20 lipca, z silnymi szczytami 17 i 19 lipca

Centrum Ostrzegania Przed Tsunami wydało ostrzeżenie przed tsunami, jednak godzinę później zagrożenie minęło. Nie ma doniesień o ofiarach.

Kilkutysięczne Wau położone jest około 150 km na południowy zachód od Lae – stolicy prowincji Moroba i drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Narażony region

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów. Niemal nieprzerwanie otacza ją Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy km.

W „Pierścieniu Ognia” znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

 

Źródło: PAP, Reuters, The Jakarta Post, https://www.businesstoday.in/current/world/73-magnitude-earthquake-jolts-papua-new-guinea-warning-of-hazardous-tsunami-waves-issued/story/410154.html
0 0 votes
Article Rating