Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek wybrzeże Papui-Nowej Gwinei – poinformowały amerykańskie rządowe służby geologiczne. Po trzęsieniu nastąpiło prognozowane tsunami.

Papua-Nowa Gwinea - Trzęsienie ziemi o sile 7.5 w skali Richtera, fale tsunami miały pół metra wysokości

Wstrząsy zarejestrowano na głębokości 40 kilometrów. Epicentrum zlokalizowano w odległości 54 kilometrów od 20-tysięcznego miasta Kokopo, leżącego na wyspie Nowa Brytania. Od stołecznego Port Moresby epicentrum było oddalone o 800 km. Wstrząsy wtórne w tym samym rejonie oszacowano na 5,7 w skali Richtera.

Tsunami

Ośrodek ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku poinformował o „możliwości wystąpienia groźnych fal tsunami u wybrzeży w promieniu tysiąca kilometrów wokół epicentrum”. Zagrożenie tsunami było ograniczone do Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona. „Lokalnie mogą wystąpić fale sięgające 1-3 metrów” – sprecyzowano.

Według centrum przeciwdziałania katastrofom naturalnym w Papui-Nowej Gwinei, fale tsunami w porcie Rabaul w prowincji Nowa Brytania Wschodnia miały pół metra wysokości. Mieszkańcy miasta zauważyli, że nieznacznie podniósł się poziom wody w oceanie. Zalane zostały sklepy w pobliżu plaży, ale nie ma poważniejszych strat materialnych – informuje agencja Associated Press.

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów na świecie.

 

Kilka godzin po…

Kilka godzin po trzęsieniu ziemi w Papui-Nowej Gwinei odnotowano kolejne wstrząsy. Tym razem zadrżało na Samoa. Sejsmolodzy z USGS zarejestrowali drgania o sile 6.7 w skali Richtera.

 

Źródło: USGS, PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating