W trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło przed tygodniem Papuę-Nową Gwineę, życie straciło 75 osób. Wiele tysięcy pozostaje bez dachu nad głową i jest pozbawionych dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej i pożywienia – podał w poniedziałek Czerwony Krzyż.

W niedzielę 25 lutego Papuę-Nową Gwineę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, którego magnituda wyniosła 7.5 w skali Richtera.

– Trzęsienie dotknęło 143 tysięcy osób, z czego 17 tysięcy musiało opuścić swoje domy, które zostały całkowicie zniszczone przez żywioł – powiedział Udaya Regmi, szef papuaskiego oddziału Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Wskazał, że zginęło 75 osób. Władze Papui-Nowej Gwinei nie opublikowały dotąd ze swojej strony żadnego bilansu.

Akcja ratunkowa

Akcja ratunkowa była i jest utrudniona, ponieważ kataklizm nawiedził ciężko dostępne, górzyste rejony w prowincji Enda (środkowa część kraju) oraz prowincję Hela. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 90 km na południe od miasta Porgera w regionie Enda. Mosty i drogi w tej części kraju uległy zniszczeniu.

Zniszczenia, jakich doznała Papua-Nowa Gwinea, wpłyną niekorzystnie na gospodarkę. Amerykański koncern ExxonMobil, który jest największym inwestorem zagranicznym w kraju, zapowiedział, że nie planuje w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podjąć naprawy instalacji służących do transportu gazu i ropy.

 

Wstrząsy wtórne

W centralnej części Papui-Nowej Gwinei wciąż istnieje ryzyko wstrząsów wtórnych. W poniedziałek odnotowano dwa takie wstrząsy o magnitudzie 6.

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

W 1998 roku południowa część Papui-Nowej Gwinei została zniszczona przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 oraz tsunami, w wyniku którego śmierć poniosło około 2200 osób.

Papua-Nowa Gwinea – Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.5 w skali Richtera

Papua-Nowa Gwinea – W trzęsieniu ziemi o sile 7.5 w skali Richtera zginęło kilka osób, wojsko pomaga przy ocenie zniszczeń

 

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating