Dwadzieścioro dzieci zostało rannych w ataku mężczyzny uzbrojonego w młotek, do którego doszło we wtorek w szkole podstawowej w dzielnicy Xicheng w Pekinie. Stan trojga najpoważniej rannych dzieci jest stabilny. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wszystkie ranne dzieci przebywają w szpitalu. Placówka wstrzymała wszystkie inne zabiegi, aby lekarze skupili się na ratowaniu najmłodszych. Stan trzech najciężej rannych nie zagraża ich życiu – podają lokalne media.

Media: to dozorca z młotkiem

Sprawca został zatrzymany na miejscu zdarzenia. Chińskie służby wszczęły śledztwo, oficjalnie nie podano jednak jak dotąd żadnych informacji na temat napastnika.

Według anglojęzycznego dziennika „Global Times” był on uzbrojony w młotek. W innych chińskich mediach pojawiły się także informacje o nożu.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” informuje, powołując się na krążące w Internecie nagranie z rozmowy rodziców dzieci z członkami personelu szkoły, że napastnikiem był były woźny placówki. Mężczyzna miał być zły po tym, jak po okresie próbnym nie przedłużono z nim umowy. Nie jest jednak jasne, czy mógł to być bezpośredni motyw jego działania.

Ataki w szkołach

Ten typ ataku w obiektach szkolnych i wyższych uczelni nie jest w Chinach rzadkością.

W listopadzie ub. roku 20-latek zabił studenta i zranił 22 inne osoby w szkole technicznej w prowincji Junnan na południowym zachodzie kraju. Dzień wcześniej 29-letni bezrobotny mężczyzna, według mediów z problemami małżeńskimi, zabił pięcioro dzieci ze szkoły w prowincji Liaoning.

W kwietniu 2018 roku nożownik zabił dziewięcioro uczniów szkoły średniej w prowincji Shaanxi na północy kraju. Czterech uczniów zostało wtedy ciężko rannych, a ośmioro odniosło lżejsze obrażenia. W czasie procesu zabójca wyjaśniał, że kierowała nim frustracja z powodu niepowodzeń życiowych i chęć zemsty za nękanie, z jakim spotykał się, gdy sam uczęszczał do tej szkoły. We wrześniu 2018 roku wykonany został na nim wyrok śmierci. Decyzję o karze sąd argumentował nikczemnością motywów i szczególnym okrucieństwem działań skazanego.

Wcześniej, w styczniu 2017 roku, inny mężczyzna nożem kuchennym zranił 11 dzieci w przedszkolu w regionie autonomicznym Guangxi na południu Chin.

 

 

Źródło: PAP, Xinhua, South China Morning Post, tvnmeteo, https://www.news.com.au/world/asia/school-caretaker-injures-20-kids-in-primary-school-rampage/news-story/0aed387256e0134c665861f44fc2836a

 

0 0 vote
Article Rating