Przez cztery dni z rzędu w Perth w zachodniej Australii notowano temperaturę co najmniej 40 st. C. Miasto wyrównało rekord z 1933 roku. – Nadal będzie gorąco, ale temperatura nie powinna dojść do 40 st. C – zapowiadają lokalni synoptycy.

Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C

W środę o godzinie 11.30 czasu lokalnego termometry w Perth wskazały 40,3 st. C. Przynajmniej tyle samo stopni ciepła zanotowano także we wtorek, poniedziałek i w niedzielę. Ostatni raz, kiedy cztery dni z rzędu zarejestrowano ponad 40 st. C, miał miejsce w 1933 roku.

– Odkąd rozpoczęliśmy pomiary meteorologiczne, czyli od 1897 roku, tylko raz odnotowaliśmy serię czterech dni z temperaturą przekraczającą 40 st. C – powiedział Neil Bennett, meteorolog z australijskiego Bureau of Meteorology. – Było to w lutym w 1933 roku – dodał.

 

„Ochłodzenie”

Państwowe służby meteorologiczne podają, że prawdopodobnie rekordu nie będzie. Temperatura prognozowana na czwartek to 38 st. C.

– Nadal będzie gorąco, ale temperatura nie powinna dojść do 40 st. C, dlatego nowy rekord jest mało prawdopodobny – poinformował Bennett.

Jest rekord

Synoptyk poinformował, że w lecie, które właśnie trwa na półkuli południowej, w Perth już zanotowano największą liczbę dni z temperaturą ponad 40 st. C. Wynosi ona siedem, a więc o jeden więcej niż dotychczas.

 

Źródło: radioaustralia.net.au, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating