Po blisko ośmiu miesiącach położone w Peru Machu Picchu, ponownie jest otwarte dla turystów. Najbardziej znany zabytek kultury Inków zamknięto z powodu pandemii COVID-19.

Macu Picchu było zamknięte od 16 marca. Z okazji ponownego otwarcia zabytku, władze zorganizowały w niedzielę rano inkaski rytuał, by podziękować bogom – opisuje BBC. Będące jedną z największych atrakcji turystycznych Peru, wpisane w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będzie mogło być odwiedzane przez 675 turystów dziennie, o 70 procent mniej niż przed pandemią.

Światowe media donosiły, że mimo zamknięcia w październiku Macu Picchu odwiedził japoński turysta, który specjalnie wybrał się zwiedzić to miejsce jeszcze w marcu, po czym z powodu blokad i zamknięcia ruchu lotniczego utknął w Peru. Po miesiącach oczekiwań na zmianę sytuacji zdesperowany Japończyk napisał do peruwiańskiego ministra kultury, który wydał zgodę na jego wizytę w zabytkowym mieście

Mieszkańcy odczuli zamknięcie

Według archeologów Machu Picchu, co w języku keczua znaczy „stara góra”, zostało zbudowane w połowie XV wieku za panowania inkaskiego władcy Pachakutiego Inki Yupankiego. Położone w Andach, na wysokości około 2350 metrów nad poziomem morza, miasto było centrum religijnym i gospodarczym Inków, którzy byli dominującą kulturą w tej części Ameryki Południowej w latach 1430-1530.

Machu Picchu zostało opuszczone około 100 lat po założeniu, kiedy hiszpańscy konkwistadorzy podbili i skolonizowali te tereny. Ruiny miasta zostały na nowo odkryte w 1911 roku przez amerykańskiego badacza Hirama Binghama.

Z turystyki żyją dziesiątki tysięcy mieszkańców regionu i położonego około 100 kilometrów od zabytku miasta Cusco, którzy – jak pisze BBC – dotkliwie odczuli zamknięcie zabytku. Minister handlu zagranicznego i turystyki Rocio Barrios zapowiedział, że na terenie parku archeologicznego będą obowiązywały ścisłe reguły, które zapewnią bezpieczeństwo sanitarne.

 

Ponad 900 tysięcy zakażonych

Peru jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 państw świata. Według danych przedstawianych przez portal worldometers.info wirusem SARS-CoV-2 zainfekowało się tam ponad 900 tysięcy osób, z których ponad 34,5 tysiąca zmarło. Pierwszy szczyt epidemii w tym państwie nastąpił pod koniec maja, drugi w połowie sierpnia. Obecnie liczba nowych zakażeń i spowodowanych patogenem zgonów się zmniejsza.

 

 

Źródło: PAP, worldometers.info
0 0 votes
Article Rating