Naukowcom z Uniwersytetu Michigan udało się uchwycić na nagraniu wielkiego pająka, który w amazońskiej dżungli ciągnął martwego oposulka. To jednak nie jedyne ciekawe zjawisko, na jakie natrafili badacze.

Zbliżała się północ, kiedy w amazońskiej dżungli, gdzieś w Peru, naukowcy z Uniwersytetu Michigan usłyszeli dźwięki skrobania w liściach i zobaczyli pająka z rodziny ptasznikowatych (łac. Pamphobeteussp.) ciągnącego oposulka białobrzuchego (łac. Marmosops cf. noctivagus) wielkości talerza obiadowego. Pająk chwycił oposulka za szyję, a potem zabrał go, by zjeść w spokoju. Ptasznik miał rozmiary piłki bejsbolowej (nie licząc odnóży).

„Byliśmy zszokowani”

Po rozmowach z teriologami, czyli specjalistami zajmującymi się ssakami, okazało się, że był to najprawdopodobniej pierwszy udokumentowany przypadek ptasznikowatego zjadającego oposulka.

Pająk z rodzaju Ctenidae zjadający żabę Leptodactylus didymus (Pascal Title)

– Byliśmy zszokowani i nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy – powiedział w oświadczeniu doktorant Michael Grundler. – Wiedzieliśmy, że doświadczamy czegoś specjalnego, ale nie wiedzieliśmy, że to była pierwsza taka obserwacja – dodał. Grundler był jednym z pierwszych studentów, który zobaczył pająka, a jego siostra Maggie Grundler nagrała to swoim telefonem.

Ptasznik żerujący na żabie Hamptophryne boliviana (Emanuele Biggi)

Badali fascynujące zwierzęta amazońskiej dżungli

To jeden z 15 przypadków stawonogów, jaki zbadali i opisali naukowcy z Uniwersytetu Michigan w periodyku „Amphibian & Reptile Conservation” (z ang. Ochrona Płazów i Gadów). Znalazły się tam głównie pająki i wije, które polują na małe kręgowce, takie jak żaby, węże i jaszczurki.

– Każda sytuacja, gdy mamy do czynienia z kręgowcem, nie ważne czy jest to wąż jedzący żabę, albo ptak jedzący jaszczurkę, to przypadki bardzo rzadkie – powiedział Dan Rabosky, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Michigan.

Pająk z rodzaju Ctenidae żerujący na Hamptophryne boliviana (Maria Isabel Diaz)

Raz bądź dwa razy do roku zabiera on grupę badaczy do nizinnych lasów deszczowych Amazonii w odległych terenach południowo-wschodniego Peru. – Nasze badania są skupione głównie na tym, by zrozumieć, skąd bierze się tak dużo zwierząt w lasach tropikalnych. To zagadka, która fascynuje biologów od dłuższego czasu – dodał Rabosky.

Jak dodał, biolodzy nie przypuszczali, jak wiele małych kręgowców jest zabijanych przez wielkie pająki i wije. – My naprawdę wiemy bardzo mało o ekologii tych zwierząt – dodał.

Pająk z rodzaju Ctenidae żerujący na niedorosłej jaszczurce Cercosaura eigenmanni (Mark Cowan)

„Każdy z nas bardzo się tym ekscytuje”

Publikacja dokumentuje także pająki i ogromne pluskwiaki (łac. Belostomatidae) zabijające żaby i jaszczurki. Szczególnie interesujący jest przypadek ogromnej stonogi pozbawiającej głowy i częściowo zjadającej jadowitego węża koralowego.

Pająk z rodzaju Thaumasia żerujący na kijance w stawie (Emanuele Biggi)

Odkrycia te dla niektórych mogą wydawać się przerażające, ale jak powiedział Rabosky, w tym przypadku to nie ma znaczenia.

– Dla naszej grupy to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy. Każdy z nas bardzo się tym ekscytuje – dodał.

 

 

 

Źródło: CNN, Amphibian & Reptile Conservation, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating