Ulewne deszcze, silne wiatry i burze piaskowe – tak wygląda lato w Arizonie. Burza monsunowa – niesamowite zjawisko atmosferyczne, latem będące dla mieszkańców miasta Phoenix niemal codziennością – została uchwycone na filmie.

Phoenix, USA - Burza monsunowa

W Arizonie trwa sezon burz monsunowych. Nieustannie pojawia się tam ulewny deszcz i wiatr, który unosi kłęby pyłu. To bardzo niebezpieczne zjawisko.

Film przedstawia zetknięcie się dwóch frontów atmosferycznych, które spowodowało gwałtowną zmianę pogody.

 

Sezon deszczowy w Arizonie

Sezon deszczy monsunowych w Arizonie jest wyjątkowo ciepły i wilgotny, jednak dobiega już końca.

Zjawisko monsunu ma związek z układem wiatrów zwanym monsunem letnim. Powstaje on w wyniku zetknięcia układu niskiego ciśnienia występującego nad lądem i wysokiego ciśnienia nad powierzchnią morza. W ten sposób powstaje silny wiatr wiejący od morza w stronę lądu.

Przyczyna zjawiska wynika z przesuwania się w ciągu roku Międzyzwrotnikowej Strefy Zbieżności Pasatów (MSZ). Latem jej linia przemieszcza się na północ od równika, przynosząc znad oceanu zachmurzenie i opady.

Poniższa prognoza przedstawia przewidywane opady we wrześniu, październiku i listopadzie (kolor zielony – opady powyżej normy, kolor brązowy – opady poniżej normy):

Phoenix, USA - Burza monsunowa na filmie poklatkowym -2

 

Źródło: X-news/ A. Woś, Meteorologia dla geografów, PWN 2002, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating