Na Atlantyku i Pacyfiku dużo się dzieje. Oprócz burzy tropikalnej Sally i huraganu Paulette, meteorolodzy z Narodowego Centrum Huraganów (NHC) śledzą też inne żywioły, które uformowały się nad wodami.

Zdjęcie satelitarne Oceanu Atlantyckiego (NOAA)

Burza tropikalna Sally przybiera na sile i może stać się huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Niesie do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej ulewny deszcz i silne porywy wiatru – poinformowało w poniedziałek amerykańskie Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC). Żywioł prawdopodobnie stanie się huraganem w poniedziałek i zbliży się do wybrzeża późnym wieczorem w poniedziałek lub we wtorek rano.

Trasa przebiegu burzy tropikalnej Sally (NHC, NOAA)

Sally przemieszcza się na północny zachód z prędkością 15 kilometrów na godzinę. Towarzyszący jej wiatr w porywach rozpędza się do 96 km/h. Burza zwolni, kiedy dotrze do lądu. Wtedy może spaść od 200-400 litrów deszczu na metr kwadratowy, a miejscami nawet 600 l/mkw. Synoptycy ostrzegają przed ryzykiem powstania powodzi błyskawicznych.

Burza tropikalna Sally na zdjęciu satelitarnym (NOAA)

Żywioły na Atlantyku

Dalej na Atlantyku uformował się huragan pierwszej kategorii – Paulette. Uderzył on w Bermudy w niedzielę. W ciągu najbliższych dni będzie wędrował nad wyspami i przyniesie opady rzędu 70-150 l/mkw.

Trasa przebiegu huraganu Paulette (NHC, NOAA)

Na Atlantyku uformowała się również depresja tropikalna Rene. Nie zagraża ona żadnym regionom zamieszkałym przez człowieka. Kieruje się na południowy zachód z prędkością 6 km/h. Wiejący w niej wiatr w porywach osiąga prędkość 45 km/h.

Oprócz niej na Atlantyku znajduje się burza tropikalna Teddy. Ona również nie zagraża żadnym okolicznym wyspom.

Depresja tropikalna Twenty-One, które utworzyła się na Ocenia Atlantyckim, może stać się potężnym huraganem – podało w niedzielę NHC. System znajduje się około 1645 kilometrów na zachód od Wysp Zielonego Przylądka.

Poza pięcioma aktywnymi cyklonami NHC obserwuje również dwa miejsca, w których mogą powstać cyklony. Jedno w okolicy Afryki, drugie w Zatoce Meksykańskiej. Są oznaczone na poniższej mapie żółtymi krzyżykami.

Sytuacja pogodowa na Atlantyku (NHC)

Sezon huraganowy

Oficjalnie sezon na huragany na obszarze Oceanu Atlantyckiego trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Według statystyk Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) najwięcej huraganów i burz tropikalnych przypada na okres od połowy sierpnia do późnego października.

Burza tropikalna Katrina na zdjęciu satelitarnym (NOAA)

Katrina na Pacyfiku

Na Oceanie Spokojnym uformowała się natomiast burza tropikalna Katrina. Żywioł kieruje się na zachód z prędkością 20 km/h. Znajduje się 1025 kilometrów od Zatoki Kalifornijskiej. Towarzyszący jej wiatr wieje w porywach z prędkością 75 km/h.

Trasa przebiegu burzy tropikalnej Katrina (NHC, NOAA)

 

 

 

ŹródłoNHC, NOAA, Reuters
0 0 votes
Article Rating