Motoryzacja, elektronika, infrastruktura, sport – materiały z włókien węglowych i szklanych znajdują zastosowanie w wielu branżach ze względu na swoją wysoką wytrzymałość w stosunku do niskiej wagi. Ich obróbka jednak nadal jest droga i skomplikowana. Być może jednak już wkrótce się to zmieni.

 

Mark One to prototyp drukarki 3D, który został zaprezentowany na targach SolidWorks World 2014. Gregory Mark, twórca drukarki, zapewnia, że jego maszyna jest w stanie wydrukować dwadzieścia razy wytrzymalsze części niż te wykonane z ABS. W sumie daje nam to możliwość drukowania elementów tak mocnych jak aluminium, a dużo od niego lżejszych. Oczywiście włókna węglowe nie są łatwo dostępnym i tanim materiałem, dlatego Mark One może wykorzystywać równie dobrze włókna szklane, nylon czy PLA.

Sama drukarka zbudowana jest z anodowanego aluminium i posiada typowo desktopowe rozmiary: 56 cm szerokości, 36 cm wysokości i 32 cm głębokości. Jej cena przewidywana jest na 5 tys.$, a więc całkiem niewiele jak na jej możliwości. Przewidywana data premiery urządzenia nie jest jeszcze znana.

Źródło: chip.pl

 

0 0 votes
Article Rating