Blisko 265 miliardów dolarów kosztowały światową gospodarkę szkody spowodowane przez katastrofy naturalne w pierwszej połowie 2011 r. – wynika z opublikowanych we wtorek szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego Munich Re. Jeszcze nigdy szkody te nie były tak wysokie.

Według Munich Re z powodu niespotykanego nagromadzenia ciężkich kataklizmów rok 2011 już po upływie jego pierwszej połowy można uznać za najbardziej kosztowny w historii. Dotychczas najwyższe szkody katastrofy naturalne spowodowały w 2005 r. – 220 mld dolarów za cały rok.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku naliczono 355 katastrof naturalnych.

Najdroższy kataklizm w Japonii 

Największe szkody spowodowało trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii 11 marca. Oszacowano je na 210 mld dolarów.

„Trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera, najsilniejsze, jakie kiedykolwiek wystąpiło w Japonii, jest najdroższą katastrofą naturalną w historii – droższą nawet niż huragan Katrina z 2005 r., który spowodował wówczas szkody w wysokości 125 mld dolarów” – oceniają eksperci Munich Re.

Wysokie szkody spowodowało również trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii 22 lutego, liczne tornada nad południem i środkowym zachodem USA w kwietniu i maju oraz powódź i przejście cyklonu nad australijskim stanem Queensland na początku roku.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 vote
Article Rating