Największy na świecie samolot pod względem rozpiętości skrzydeł, zbudowany przez firmę Stratolaunch, odbył pomyślnie swój pierwszy lot – poinformował w sobotę producent. Maszyna ma być nośnikiem dla trzech rakiet, z których każda będzie w stanie wynieść średniej wielkości satelitę na orbitę okołoziemską.

Samolot zaprojektowany przez firmę inżynieryjno-astronautyczną Scaled Composites, składa się z dwóch kadłubów połączonych skrzydłami o rozpiętości równej długości boiska do futbolu amerykańskiego.

Latający gigant

Rozpiętość skrzydeł Stratolaunch wynosi 117 metrów. Dla porównania, powszechnie znany gigant pasażerski Airbus A380 ma rozpiętość wynoszącą 80 metrów. W pełni załadowany i gotowy do startu Stratolaunch ma ważyć prawie 600 ton, podczas gdy A380 waży 575 ton.

Maszyna napędzana jest sześcioma silnikami stosowanymi do napędu jumbo-jetów Boeing 747.

Stratolaunch określa swój samolot jako największy na świecie, ale są maszyny dłuższe licząc od nosa do ogona, jak na przykład Boeing 747-8 o długości 76 metrów (Stratolaunch ma długość 72,59 metrów).

Sam samolot, choć wielki i bardzo niecodzienny, jest tylko częścią większego planu. Docelowo ma być nośnikiem dla trzech rakiet, z których każda będzie w stanie wynieść średniej wielkości satelitę na orbitę okołoziemską. Byłby to tańszy i bardziej efektywny sposób umieszczania satelitów na orbicie od kosztownych i jednorazowych rakiet nośnych wystrzeliwanych z powierzchni Ziemi.

Bezproblemowy pierwszy lot

Jak wynika z opublikowanego komunikatu firmy Stratolaunch, w czasie swojego dziewiczego lotu maszyna wystartowała z lotniska na pustyni Mojave w Kalifornii i w ciągu 2,5-godzinego lotu osiągnęła wysokość 5182 metrów oraz szybkość 304 km/godz.

Pilot samolotu Evan Thomas powiedział dziennikarzom, że lot był „fantastyczny” i przez większość czasu maszyna zachowywała się „tak jak przewidywano”.

– Dzisiejszy lot pozwoli przybliżyć nasz cel, jakim jest zaproponowanie alternatywy dla systemów wprowadzania satelitów na orbitę z ziemi – powiedział dyrektor generalny Stratolaunch Jean Floyd.

Firma Stratolaunch powstała w 2011 roku, a jej założycielem był nieżyjący już Paul Allen, jeden z twórców Microsoftu.

Konkurentem dla Stratolaunch jest firma Virgin Galactic brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, która również opracowała samolot do wystrzeliwania satelitów z dużej wysokości.

 

 

 

 

Źródło: tvn24, PAP
0 0 votes
Article Rating