Jedną z zaledwie czterech żyjących w Wielkiej Brytanii białych wiewiórek zauważono w szkockiej Pitlochry. Zwierzak ma zmutowany gen, który zmienia kolor futra na biały. Jego oczy pozostają jednak czarne, co oznacza, że wiewiórka nie jest typowym albinosem. Szanse na to, że urodzi się kolejny, biały przedstawiciel tego gatunku wynoszą 1 : 1 000 000.

Eksperci zajmujący się dziką fauną i florą nie kryją ekscytacji. Białe wiewiórki to prawdziwa rzadkość. Są zagrożone wyginięciem.

Właściciel pensjonatu, w którym zauważono okaz, przyznał, że kiedy jeden z jego gości powiedział mu, że widział białą wiewiórkę – nie chciał mu uwierzyć. Ale potem sam ją zobaczyłem. I byłem oszołomiony – mówi Martin Anderson.

Według ekspertów, wiewiórka dostrzeżona w Pitlochry nie jest albinosem, czyli osobnikiem rodzącym się bez pigmentacji i z różowymi oczami. Okaz ze Szkocji ma białe futro i czarne oczy, co prawdopodobnie oznacza, że ma zmutowany jeden z genów.

 

Źródło: Daily Mail, rmf24, http://www.dailymail.co.uk/news/article-5042169/All-white-squirrel-spotted-guesthouse-garden.html?ito=social-twitter_dailymailUK
0 0 votes
Article Rating