Wytropiona przez 70-metrowej średnicy antenę Deep Space Network skała jest oddalona od nas o 3 miliony kilometrów. To czyni ją, jak na kosmiczną skalę, stosunkowo nam bliską. Odkrycie jest sukcesem naukowców z Jet Propulsion Laboratory, którzy zarządzają odbiornikami sieci DSN.

 Planetoida 2005 WK4

Zdjęcia wykonane przez satelitę pokazują planetoidę w pełnej krasie. Wyraźnie widać, że jej kształt jest zaokrąglony, choć asymetryczny i ma wyraźne spłaszczenie w miejscu swojego równika. Wytropiona przez globalną sieć anten jest najbliższym nam obiektem z kategorii NEO – Near Earth Objects i nazwana 2005 WK4.

Coraz większa precyzja

Dokładność danych to potwierdzenie, że jesteśmy w stanie coraz precyzyjniej określać zarówno wielkość, jak i prawdopodobną prędkość i orbitę kosmicznych skał.

To niezbędne dane w powodzeniu najnowszej misji NASA dotyczącej przechwytywania i eksplorowania przez ludzi planetoid znajdujących się w pobliżu naszej planety.

Kosmos bez zakłóceń

Deep Space Network to sieć przekaźników zlokalizowanych na terenie Hiszpanii, Kalifornii oraz Australii.

Rozmieszczenie ich w tych miejscach umożliwia niezakłóconą ruchem Ziemi komunikację z kosmicznymi pojazdami. To czyni ją najbardziej czułym systemem telekomunikacyjnym na naszej planecie, którego działania nie zakłóca naturalny ruch naszej planety.

Jedna z anten 70-metrowej średnicy, które tworzą sieć Deep Space Network

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating