Po długotrwałych suszach ogień pojawił się w Hiszpanii. Władze przeprowadziły ewakuacje 1500 mieszkańców i turystów, w tym Polaków. Są w kontakcie z konsulem. Nie zostali poszkodowani.

Upał i susza, które panują od pewnego czasu na Półwyspie Iberyjskim sprzyjają pożarom. Ogień pojawił się w okolicach Moguer, obok Huelvy, w sobotę wieczorem. Stwarza ogromne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich miast.

Wśród 300 osób ewakuowanych z parku La Peñuela z powodu pożaru jest także grupa złożona z 61 polskich turystów.

– Nikt z grupy polskich turystów nie został poszkodowany. 46 osób zostało przewiezionych do ośrodka sportowego w miejscowości Mazagon, natomiast 11 osób we własnym zakresie udało się do okolicznych miejscowości. Konsul dyżurny pozostaje w stałym kontakcie z rezydentką biura podróży oraz miejscową policją – podało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ewakuacja ponad 700 osób

Jak podaje agencja informacyjna Reuters, 1500 osób ewakuowano z domów, kempingów i hoteli w pobliżu miasta Moguer na południu kraju z powodu zagrożenia związanego z pożarem pobliskiego lasu. Ogień zagraża słynnemu parkowi narodowemu – poinformowały w niedzielę służby ratunkowe. Pożar rozpętał się w okolicach Moguer, obok Huelvy, w sobotę wieczorem. Służby ratunkowe traktują go jako maksymalne zagrożenie.

Dynamiczna akcja ratunkowa

Do niedzielnego południa z żywiołem walczyło 11 samolotów, 10 śmigłowców i kilkanaście pojazdów straży pożarnej. Ugaszenie pożaru utrudniają wysokie temperatury i bardzo silny wiatr, który rozprzestrzenia i podsyca ogień.

W tym rejonie znajduje się Park Narodowy Donana. Słynie on z ostoi zagrożonych wyginięciem rysi iberyjskich. Jest to jeden z najważniejszych rezerwatów w Hiszpanii. Ogień dotarł już w pobliże jego obrzeży.

 

Pożary w Portugalii

W związku z falą upałów prowincja Huelva, tak jak większość Hiszpanii, jest zagrożona pożarami. W poprzednich dniach ogień trawił także lasy w Portugalii. Pożary zebrały tam śmiertelne żniwo, 64 osoby zginęły, ponad 90 osób jest rannych. Walkę z żywiołem utrudniały wysokie temperatury oraz silny wiatr.

 

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating