NASA opublikowała najnowsze zdjęcie Plutona, tym razem w kolorach, które – jak sami naukowcy agencji uznają – są nieco psychodeliczne. Obraz został zarejestrowany z pomocą zainstalowanej na pokładzie sondy New Horizons kamery Ralph/MVIC, 14 lipca bieżącego roku, w chwili, gdy sonda znajdowała się około 35 tysięcy kilometrów od planety karłowatej.

Psychodeliczny Pluton

Nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistymi barwami powierzchni, poddano go bowiem specjalnej cyfrowej obróbce – potraktowali obrazy techniką tzw. analizy głównych składowych tzw. PCA – Principal Component Analysis). Chodzi w niej o to, by podkreślić za pomocą nasyconych kolorów wszystkie różnice barw powierzchni planety. Efekt widać na obrazie poniżej. Pluton zdecydowanie zyskał na kolorach.
W tej chwili sonda kontynuuje swoją podróż, jest już około jednostki astronomicznej od Plutona, która odpowiada średniej odległości Ziemi o Słońca, czyli 150 milionom kilometrów. New Horizons jeszcze przez wiele miesięcy będzie przesyłać na Ziemię dane zebrane podczas przelotu obok planety karłowatej.
Źródło:  nasa.gov, rmf24
0 0 votes
Article Rating