Rybakowi z Massachusetts udało się złowić niezwykle rzadki okazniebieskiego homara. Możliwe jest również spotkanie homara o białym pancerzu, ale zdarza się to raz na sto milionów okazów.

Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara -4

Biały homar

Biały homar

W poniedziałek Wayne Nickerson z miasta Plymouth w Massachusetts wybrał się na połów. Był bardzo zaskoczony, gdy okazało się, że jeden z wyciągniętych homarów jest niebieski.

– Był on bardziej niebieski niż jakakolwiek hortensja jaką widziałam w życiu – przyznała Jan Nickerson, żona rybaka. – Homar był fluorescencyjny, niemal świecił – dodała.

Homara nazwano Bleu i odizolowano od innych zwierząt. Zamiast do garnka, jak jego koledzy, prawdopodobnie trafi do akwarium.

Okazuje się, że to nie był pierwszy raz, kiedy Wayne Nickerson schwytał niebieskiego homara. Podobny okaz przypadkiem złowił w 1990 roku.

Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara -5

Różnobarwne homary

Za barwę skorupy homara odpowiada astaksantyna czyli czerwony pigment. Jednak gdy wiąże się ona z określonymi białkami, wytwarzane są różne kolory. Większość odmiennych homarów jest zielonkawych lub brązowych, żeby wtapiać się w środowisko. Szanse na złowienie niebieskiego osobnika to jeden na dwa miliony. Jeszcze rzadziej w środowisku występują homary żółte – jeden na trzydzieści milionów, a najrzadziej białe – jeden na sto milionów.

Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara -5 Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara -3 Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara -2

Źródło: philly.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating